Ana SayfaKültür & SanatBelgeselLe Corbusier'i derinlemesine anlamamızı sağlayacak 7 belgesel

Le Corbusier’i derinlemesine anlamamızı sağlayacak 7 belgesel

-

Kendisini toplu konutlar ve kalabalık şehirler için daha iyi yaşam koşullarını sağlamaya adayan modern mimar Le Corbusier‘in ölümünden bu yana 50 yıl geçti. Aynı zamanda şehir plancısı, ressam, heykeltıraş, yazar ve modern mobilya tasarımcısı olan Corbusier’in 78 yıllık kariyerini anmak için; Villa Savoye’dan Arjantin’deki işlerine kadar birçok yapısını ve mimarlık anlayışını anlatan çeşitli film, belgesel ve animasyonlardan bir derleme yapılmış. Bu derlemede yer alan videolar, Corbusier’i derinlemesine anlamamıza yardımcı olacaktır. 

Das Jahrhundert des Le Corbusier (The Century of Le Corbusier) 

Konut yapılarına dair bir takım eleştiriler bulunmakta ve pürist netliği övülmektedir. Le Corbusier beton üstâdıydı ve 20. yüzyılın en önemli mimarlarından biriydi. Corbusier’in röportajlarına ve kişisel yazılarına dayanan bu belgesel; dünya savaşı, ideoloji ve totalitarizm yüzyılında dönemin yaşantısına da genel bakış niteliğindedir.

https://www.youtube.com/watch?v=fi-yByojL9s&t=142s

The Villa Savoye: A Manifesto for Modernity (Modernizm Manifestosu)

Fransa’daki tarihi anıtların baş mimarı Pierre-Antoine Gatier‘in, ünlü Le Corbusier evinin koruma planı ve yönetimi üzerine gerçekleştirdiği tartışmadan oluşmaktadır.

La Máquina de Habitar -The Machine for Living (Yaşamak için makine)

Belgesel, Corbusier’in, Arjantin’in La Plata şehrinde inşa ettiği, Casa Curutchet‘e dair tutkusuna ve umutlarına odaklanmaktadır.

Le Corbusier – Documentary (Belgesel)

Bu belgesel 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde, Le Corbusier’in hayatı tarihsel bağlamda inceleniyor. İkinci bölümde ise Marsilya’daki  Unite d’Habitation‘ından Hindistan’daki Chandigarh‘a kadar Le Corbusier’in bütün mimarlık işleri ve hayatı ile ilgili bilgi verilmektedir. 

 

 Le Corbusier şiirini ve Paris’teki apartmanını tartışıyor

Bu kısa belgesel, Le Corbusier’in ruhuna ve düşünce tarzına ışık tutarak, bol yeşil alana ve etkili ulaşım için geniş caddelere sahip Ville Radieuse‘un ardında yatan vizyonu, bizlere sunmaktadır. Bu film, aynı zamanda Marsilya’da bulunan “Her ailenin mahremiyeti, manzarası, güneş ışığı ve gölgesi olacak.” sloganına sahip  Unite d’Habitaton‘ın da tartışması niteliğindedir.

Le Corbusier 2.0

Alix Bossard‘ın hazırladığı bu animasyon film boyunca, Modulor, Villa Savoye ve Cités Radieuses gibi Le Corbusier’in en ünlü yapıları tanıtılmaktadır.

Villa Savoye – The Five Points of a New Architecture (Yeni mimarlığın 5 koşulu)

Ombu Mimarlık‘tan, Andrea Stinga ve Federico Gonzalez‘in ürettiği video ile Le Corbusier’in “Yeni mimarlığın 5 ilkesi” ve bunları Villa Savoye’da nasıl uyguladığı anlatılmıştır.

Kaynak: archdaily.com

SON YAZILAR

Kaşif ruhlar Ağustos’ta BBC Earth ekranlarında buluşuyor: Dipsiz Okyanus’lardan Ben Fogle ile Kayıp Dünyalar’a

“Kuzey Atlantik: Dipsiz Okyanus” ile su altındaki büyüleyici yaşam, “Ben Fogle: Kayıp Diyarlar” ile de ücra yerlerde yaşayan toplulukların hayatları ve manzaraları Ağustos ayında BBC...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

11 sene sonra Frozen Planet tekrar izleyiciyle buluşuyor

Sacha Thorpe ve Natasha Hussain’e 11 sene sonra yeniden seyirci ile buluşacak Frozen Planet II hakkında sorularımızı sorduk. İlk kez 2011 senesinde seyirci ile buluşan Frozen...

“Breaking Boundaries: The Science of Our Planet” belgeseli 4 Haziran’da Netflix’te yayınlanacak

Gezegenimizin dokuz kritik eşiğini konu alan Netflix belgeseli 4 Haziran’da gösterime giriyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol