Okuma süresi: 2 dakika

Kendisini toplu konutlar ve kalabalık şehirler için daha iyi yaşam koşullarını sağlamaya adayan modern mimar Le Corbusier‘in ölümünden bu yana 50 yıl geçti. Aynı zamanda şehir plancısı, ressam, heykeltıraş, yazar ve modern mobilya tasarımcısı olan Corbusier’in 78 yıllık kariyerini anmak için; Villa Savoye’dan Arjantin’deki işlerine kadar birçok yapısını ve mimarlık anlayışını anlatan çeşitli film, belgesel ve animasyonlardan bir derleme yapılmış. Bu derlemede yer alan videolar, Corbusier’i derinlemesine anlamamıza yardımcı olacaktır. 

Das Jahrhundert des Le Corbusier (The Century of Le Corbusier) 

Konut yapılarına dair bir takım eleştiriler bulunmakta ve pürist netliği övülmektedir. Le Corbusier beton üstâdıydı ve 20. yüzyılın en önemli mimarlarından biriydi. Corbusier’in röportajlarına ve kişisel yazılarına dayanan bu belgesel; dünya savaşı, ideoloji ve totalitarizm yüzyılında dönemin yaşantısına da genel bakış niteliğindedir.

https://www.youtube.com/watch?v=fi-yByojL9s&t=142s

The Villa Savoye: A Manifesto for Modernity (Modernizm Manifestosu)

Fransa’daki tarihi anıtların baş mimarı Pierre-Antoine Gatier‘in, ünlü Le Corbusier evinin koruma planı ve yönetimi üzerine gerçekleştirdiği tartışmadan oluşmaktadır.

La Máquina de Habitar -The Machine for Living (Yaşamak için makine)

Belgesel, Corbusier’in, Arjantin’in La Plata şehrinde inşa ettiği, Casa Curutchet‘e dair tutkusuna ve umutlarına odaklanmaktadır.

Le Corbusier – Documentary (Belgesel)

Bu belgesel 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde, Le Corbusier’in hayatı tarihsel bağlamda inceleniyor. İkinci bölümde ise Marsilya’daki  Unite d’Habitation‘ından Hindistan’daki Chandigarh‘a kadar Le Corbusier’in bütün mimarlık işleri ve hayatı ile ilgili bilgi verilmektedir. 

 

 Le Corbusier şiirini ve Paris’teki apartmanını tartışıyor

Bu kısa belgesel, Le Corbusier’in ruhuna ve düşünce tarzına ışık tutarak, bol yeşil alana ve etkili ulaşım için geniş caddelere sahip Ville Radieuse‘un ardında yatan vizyonu, bizlere sunmaktadır. Bu film, aynı zamanda Marsilya’da bulunan “Her ailenin mahremiyeti, manzarası, güneş ışığı ve gölgesi olacak.” sloganına sahip  Unite d’Habitaton‘ın da tartışması niteliğindedir.

Le Corbusier 2.0

Alix Bossard‘ın hazırladığı bu animasyon film boyunca, Modulor, Villa Savoye ve Cités Radieuses gibi Le Corbusier’in en ünlü yapıları tanıtılmaktadır.

Villa Savoye – The Five Points of a New Architecture (Yeni mimarlığın 5 koşulu)

Ombu Mimarlık‘tan, Andrea Stinga ve Federico Gonzalez‘in ürettiği video ile Le Corbusier’in “Yeni mimarlığın 5 ilkesi” ve bunları Villa Savoye’da nasıl uyguladığı anlatılmıştır.

Kaynak: archdaily.com