Ana SayfaGüncelSponsorlu İçerikMusluk çeşitleri nelerdir?

Musluk çeşitleri nelerdir?

-

Musluklar, genel olarak su tesisatı sistemlerinde kullanılan parçalardır. Genellikle evlerde, iş yerlerinde ve diğer yapılarda suyun akışını kontrol etmek ve dağıtmak için kullanılırlar. Muslukların ise kendine has özellikleri bulunan birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler, su kaynağının türüne, kullanım amacına ve montaj yerine göre farklılık gösterir.

Lavabo Muslukları

Lavabonun üzerine monte edilen lavabo muslukları, suyun akışını kontrol etmek ve dağıtmak için kullanılır. Bu musluklar, genellikle el yıkama amacıyla tercih edilir ve evlerde, iş yerlerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Tek borulu ve çift borulu olmak üzere ikiye ayrılır. 

Tek borulu musluklar, suyun ısısını ve debisini kontrol etmek için tek bir boru üzerinden geçirilir. Çift borulu musluklar ise ısıtılmış ve soğuk suyu ayrı borular üzerinden dağıtmak için kullanılır. Lavabo muslukları ayrıca farklı malzemelerden üretilebilir. Buna örnek olarak; paslanmaz çelik, alüminyum, krom veya bronz gibi malzemeler verilebilir. Bu muslukların çeşitli estetik seçenekleri de vardır ve kişinin ihtiyaçlarına ve zevklerine göre seçilebilir.

Küvet Muslukları

Küvet musluğu; bir banyo lavabosunun üstünde bulunan, su akışını açıp kapatmayı ve suyun sıcaklığını ayarlamayı sağlayan bir musluktur. Genellikle lavabonun üstünde bulunan bu musluk, lavabonun su deposunu doldurmak veya boşaltmak için kullanılır. Bu musluklar, lavabonun yanında yer alan bir tuş ile açılıp kapatılır ve genellikle bir boru sistemi sayesinde su akışını kontrol etmek için kullanılır.

Uzun Musluk 

Uzun boruya sahip olan bu musluklar, lavabo yüksekliği az olan banyolarda tercih edilebilir. Lavabonun üstünde bulunan bir duş başlığının altındaki mekaniklere ihtiyaç duyan uzun musluklar işlevsel yapıları ile ön plana çıkar. Duş başlığının altına su verebilmek için tercih edilebilirler. 

Aynı zamanda lavabo yüksekliği düşük olan banyolarda, suyun lavabonun dışına taşmasını önleyebilmesi için kullanılabilir. Boru sistemi sayesinde işlevsellik sunan bu musluklar modern bir yapıya sahiptir. Mutfak batarya modelleri arasında en popüler olan ürün seçenekleri arasında yer alırlar. 

Banyo Musluğu

Banyo musluğu, genellikle küvet ve duş gibi banyo eşyalarının dağılmasını önlemek için kullanılır. Bir banyo musluğu genellikle banyoda suyun sıcaklığını ve debisini ayarlamaya yardımcı olur ve aynı zamanda su tasarrufu sağlayabilen çeşitleri vardır. Banyo muslukları dekorasyon stilinize uyum sağlayabilecek şekilde üretilebilir.

Taharet Musluğu

Taharet musluğu, tuvalet temizliği amaçlı kullanılan bir musluktur. Genellikle yüksek ve dik bir şekilde tasarlanır. Ayrıca üst kısmında bir çeşme bulunur. Bu musluk türü, evlerde ve iş yerlerinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda çoğunlukla banyo ve tuvaletlerde bulunur. 

Taharet musluğunun kullanım amacı, vücudun belli bölgelerini yıkamak ve temizlemektir. Taharet musluğu, su basıncının yüksek olması nedeniyle etkili bir şekilde kullanılabilir ve böylece kolaylıkla belirli bölgelerin temizlenebilmesine yardımcı olur. Ayrıca klozet temizliğini kolaylaştıran bir araçtır. Bu yapısı sayesinde bu alanların daha hijyenik bir hale gelmesine yardımcı olur.

Filtreli Ara Musluk

Filtreli ara musluk, evin veya iş yerinin suyundaki kireç ya da kum gibi tanecikli yapıların geçişini engelleyebilir. Böylelikle istenen temiz su arındırılmış bir şekilde kullanılabilir hale gelir. Filtreli ara musluk, genellikle mevcut ara musluk üzerine kolayca monte edilebilir ve işletmeye kolayca geçilebilir. Bu ara musluk çeşidi, aynı zamanda suyun sıcaklığını ve debisini ayarlama işlevine de sahiptir. Genellikle düzgün bir görünüme sahip olup ev veya iş yerlerinin dekorasyonuna uyum sağlayabilir.

Pisuvar Musluğu

Pisuvar musluğu, tuvaletlerde kullanılan bir musluktur. Bu musluk, tuvaletlerdeki suyun drenajını kontrol eden bir vana olup tuvaletlerin temizliği ve bakımı için kullanılır. Özellikle su tasarrufu için oldukça faydalı olabilir. Pisuvar muslukları çeşitli malzemelerden üretilir ve bu malzemeler arasında porselen, plastik, demir, bakır ve paslanmaz çelik sayılabilir. Pisuvar musluklarının kullanımının pratik olması, özellikle iş yerlerinde tercih edilmesindeki en önemli sebepler arasında yer alır.

Ara Musluklar

Ara musluklar, banyo ve mutfak gibi ev içinde kullanılan musluklardır. Farklı tasarımlar, malzemeler ve renklerde üretilirler. Ayrıca kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri vardır. Örneğin, banyolarda kullanılan ara musluklar genellikle düşük debi veren musluklardır, ancak mutfaklarda kullanılan ara musluklar daha yüksek debi veren musluklardır. Genellikle paslanmaz çelik, bronz veya bakır gibi malzemelerden üretilirler. Bu malzemeler, ara muslukların uzun ömürlü, dayanıklı ve kolay temizlenir olmasını sağlar.

Görüldüğü gibi birçok musluk çeşidi bulunur. Önemli olan, musluğu doğru yerden alarak uzun yıllar herhangi bir endişe yaşamadan kullanabilmenizdir. Siz de birbirinden kaliteli ara musluk çeşitleri ve çok daha fazlası için vitra.com.tr’yi ziyaret edebilir, VitrA’nın sunduğu harika alternatiflere daha yakından göz atabilirsiniz! 

SON YAZILAR

4 Ekim Hayvan Hakları Günü Kutlu Olsun

Hazırlayan: Veteriner Hekim Bülent Dölen İnsanlığın hayatı paylaştığı canlıların başında hayvanlar gelir. Çok kere onların yaşam alanını istila ederek yerinden yurdundan ettiğimiz, kendi menfaatlerimiz için kullandığımız,...

Bitkisel Kolajen Nedir

Kolajen, sadece hayvansal kaynaklardan elde edilebilen bir proteindir. Bitkisel kolajen tabirini kullanmak bu açıdan doğru değildir. “Collagen booster” olarak bilinen bitkisel takviyeler sadece vücudunuzdaki kolajen...

Saç ektirmede doğru adres

Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen saç dökülmeleri iki aya kadar devam edebilir. Fakat artan sürelerdeki saç dökülmelerinde bir uzmana başvurulması gerekir. Gelişen teknoloji saç dökülmelerinin neden...

Hediye Mağazası

Hani vardır ya, caddeleri süsleyen sokakları aydınlatan camından içerisi görünen, her gördüğünüzde mutlaka girmek istediğiniz, rengarenk, birbirinden farklı hediyeliklerle dolu bir hediye mağazası. İnsana verdiği...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol