Okuma süresi: < 1 dakika

Osman Evcan’ın mücadelesi, içinde bulunduğu süresiz açlık grevinde talep ettiği şartların yerine getirilmesiyle birlikte direnişinin 45’nci günü olan 5 Nisan 2016 tarihinde zaferle sonuçlandı.

Hapishane yönetiminin sindirme amaçlı baskıları karşısında direnç göstererek taleplerinin karşılanmasını sağlayan vegan anarşist tutsak Osman Evcan, direnişi boyunca mücadelesini destekleyen ve devletin baskıcı politikalarına ses çıkaran herkese selam yolladı.

İnsan hakları, evrensel değerler ve kazanılmış hakların çiğnenmesi karşısında açlık direnişe geçerek bir kez daha kazanım elde eden Evcan’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İstemi dışında otoriter bir uygulamayla zor kullanılarak Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Silivri L Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Osman Evcan, kendisine uygulanan vegan yemek engeli, sürgün edilme, kamera ile gözetlenme, dışarıdan yazılı yayın satın alamama, cezaevine vegan yemek gönderilememesi, cezaevi kantininde vegan yiyecek satılmaması, havalandırmasız koğuşlarda yaşamak zorunda olmak gibi baskılar karşısında, şubat ayında süresiz açlık grevine başlamıştı.

osman evcan'ın mücadelesi zaferle sonuçlandı

Uğradığı baskılar karşısında, geçtiğimiz beş senelik zaman dilimi içinde dördüncü kez başladığı açlık grevi süresinde vegan anarşist tutsak Osman Evcan için Türkiye ve Türkiye dışında çeşitli dayanışma eylemleri düzenlenmişti.