Seyahat etmek nasıl büyük bir zevk ise eskiye dair eşyaları incelemek de meraklıları için o denli keyifli ve anlamlı… Paris’in bit pazarlarında bu duyguları en yüksek seviyede yaşıyorsunuz.

Eskiye müthiş bir ilgim var; eşyalara, filmlere, dergilere ama en çok, kullanılmış, yaşanmışlığı olan kıyafetlere… Nerede bir ikinci el mağazası görsem içeriye mutlaka girer; kumaşlara dokunur ve hikâyesini hayal etmeye çalışırım.

Mesela; bir keresinde Litvanya’daki ikinci el mağazasından beyaz bir çanta aldım. Bence o, bir gelin çantasıydı ya da bir ayna ise önünde durup kendime bakıp, düşünürüm “Kim bilir hangi güzel kadın baktı bu aynadan kendine?” diye…

Paris, ikinci elin cennetiydi tam anlamıyla…

Elimde vintage bit pazarlarının olduğu liste ile yine keşifteyim. İşte Paris’in en güzel bit pazarları!

Marché aux Puces de St-Ouen

Dünyanın en büyük bit pazarı nerede?” diye aklınıza bir soru gelecek olursa hemen cevaplayayım: Paris’te. İşte orası Marché aux Puces de St-Ouen!

Marché Serpette
Marché Serpette

7 hektarlık bir zemin üzerine kurulu bu bit pazarında 3 bin’den fazla tezgah var. Haftalık ziyaretçi sayısı ortalaması 180 bin! Buraya Garibaldi metro istasyonu çıkışından girmenizi tavsiye ederim. Zira ziyaretçilerin çoğu, Porte de St-Ouen girişinden girdiği için Garibaldi tarafı çok daha sakin oluyor. Hafta sonu kalabalıktan sıkılabilirsiniz. Eğer programınıza uyuyorsa pazartesi günü de ziyaret edebilirsiniz.

Eğer eskiye hayranlık duyuyorsanız, bu bit pazarında satın alacak çok şey bulacaksınız fakat size tavsiyem beğendiğiniz şeye dokunmadan, sanki hiç satın almak istemiyormuş gibi davranın. Zira her ne kadar pazarlık yapılmadığı söylense de baya baya pazarlık yapabileceğiniz bir yer burası.

Vintage kameralar, oyuncaklar, elbiseler, 20. yy ortalarından kalma mobilyalar, kitaplar, ayakkabılar için burası doğru adres! Büyük bir zevkle ziyaret edeceksiniz.

Adres: Avenue de la Porte de Clignancourt, 18e Paris
Açılış Saatleri: Pazartesi günleri 11 ve 5 arası, cumartesi ve pazar günleri 9 ve 6 arası

Les Puces de Montreuil

Puces de Montreuil

Büyük kız kardeşi Marche aux Puces de St-Ouen’e göre daha küçük, daha az gösterişli ve daha az kalabalık. Bu bit pazarı, kalabalıktan bunalanlar için birebir. Başlangıçta burada hiçbir şey yokmuş diye düşünebilirsiniz fakat biraz sabırlı olmanızda fayda var. Zira Peripherique sokağının sonlarında başlıyor asıl güzellikler. Vintage elbiselerden eski çatal bıçak takımlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Bit pazarı kuralı olarak pazarlık yapmayı unutmayın!

Adres: Avenue du Professeur Andre Lemierre 20e Paris
Açılış Saatleri: Cumartesi’den pazartesi’ye sabah 7 akşam 7

Marché aux puces de la Porte de Vanves

Marché aux puces de la Porte de Vanves

Saint-Ouen’den daha dost canlısı satıcıları olan ve iki cadde üzerine kurulu olan bu bit pazarında, antika eşyalar bulamayabilirsiniz fakat 1950’li yıllardan günümüzde kadar gelen dikiş makineleri, vintage parfüm şişeleri ve ipek şallar için burası doğru adres.

Adres: Avenue Mark Sagnier and avenue Georges Lafenestre, 14e Paris
Açılış Saatleri: Cumartesi ve pazar günleri sabah 7 öğlen 2