Okuma süresi: < 1 dakika

Rıza Projesi (Project Consent), tecavüz kültürüyle savaşmak ve bunu yıkmak amacıyla ortaya çıkan gönüllülük esasına dayalı bir kampanya. Cinsel taciz hakkında farkındalığı artırmak, toplumu bu konuda eğitmek ve onayın önemi üzerine bir pozitif diyalog yürütmek üzerine ortaya çıktı.

Tecavüz kültürü, cinsel tacizi küçümseyen ve olduğundan küçük gösteren global bir hastalık. Rıza Projesi, bu görüşü reddederek cinsel tacizin hiç düşünmeden kınandığı daha iyi bir geleceği savunuyor.

“Rıza” ne demek?

Bir rıza topluluğu oluşturmak ilk ve en can alıcı adım. Rızayı teşvik eden bir topluluk olmak, topluma, zarar görmüş birinin hafife alınmamasını onu savunarak ve daha güçlü bir şekilde hatırlatıyor. Kurbanları suçlayarak aklanmayı öğretmenin aksine, onayın göz ardı edilebilecek bir lüks değil, yerleşik bir hak olduğunun bilinmesi gerekir. Rızaya dayalı bir topluluk oluşturmak, cinsel tacize bir bütün olarak karşı durabilmenin zemini. Rıza projesi, bunun cinsel tacizi hemen ortadan kaldıracağını düşünmüyor ancak ortaya koymaya değer bir mesaj olduğunu savunuyor.

Rıza basit bir şey; “evet” değilse “hayır”dır! Rıza Projesi, bu mesajını cinsel organların animasyonlarıyla hazırlanmış videolar ile dolaysız ve sıradışı olarak veriyor.

Özetle; “hayır”, “hayır”dır, aması maması yok!

Dans:

Islık:

Gülmek:

Kaynak: Pop Sugar, Project Consent