İspanya’da bir mağarada keşfedilmiş olan ve MÖ 430 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen kafatası, tarihin en eski cinayetini kayıtlara geçirdi.

Fosilleşmiş kafatasının üzerinde aynı silahla yaratıldığı düşünülen iki darbe izi belirleyen bilim insanları, yaraların ölümden önce kapanma fırsatı bulamadığını tespit ettiler. Bu durumda kafatasının sahibinin kafa travması ile ölmüş olması oldukça olasıydı.

Büyük ihtimalle Homo neanderthalis türünün bir üyesine ait olduğu düşünülen kafatasının bulunduğu çukurda, pek çok başka türe ait kemikler de bulunması, çukurun o zamanlara ait bir mezarlık olduğunu düşündürüyor. Buradan yola çıkarak bölgeye “Kemik Çukuru” anlamına gelen, Sima de los Huesos ismi verilmiş. 

Dünyanın en eski cinayeti 2
İspanya’da bulunan “İskelet Mağarası” isimli mağarada yapılan arkeolojik çalışmalardan. (Görsel: National Geographic)

İspanyol paleontolog Nohemi Sala‘nın belirttiğine göre, bulunan kafatasının sahibinin ölümcül bir kavga sırasında darbe almış olması çok olası. Tarih öncesine ait bu cinayetin keşfi, insan atalarımızın hiç bilinmeyen bir yönüne ışık tutuyor. Cinayet vakası, bizim türümüzün Afrika’da ortaya çıkmasından 230 bin yıl önce gerçekleşmiş.

Alnın sol kesiminde, gözün üzerinde bulunan 2 santimlik kırıklar, kavganın yüz yüze gerçekleştiğini düşündürüyor. Bilgisayarlı tomografi taraması ve mikroskop kullanılarak incelenen kafatası, travmaya ait deliller ortaya koyuyor. Sala silah olarak, odundan veya taştan bir mızrak ya da taş uçlu bir balta kullanılmış olduğunu belirtiyor.

(Görsel: The Guardian)
(Görsel: The Guardian)

Birden fazla kez vurulmuş olması, darbelerin öldürmek amacıyla oluşunu destekliyor. Kurbanın genç bir birey olduğu belirlendi; fakat cinsiyeti hakkında bir bilgi edinilemedi. Cinayetin sebebi ise fosil kanıtlardan belirlenebilecek bir şey olmadığı için gizemini koruyor. 

Kaynak: Reuters