Fast Company internet sitesinde yer alan haberde Morgan Clendaniel “Sizin yerinizde olsaydım bu robotu asla iteklemezdim” diyor.

Boston Dynamics‘in yeni üretilmiş Atlas robotu; yürüyebilir, kutuları kaldırabilir, eğer onu düşürürseniz tekrar ayağa kalkabilir.

Atlas’ın önceki versiyonları bir güç kaynağına bağlıydı, bu yüzden onlar kontrolden çıktığında, en azından olay bir kavgaya dönüştüğünde onları nasıl durduracağınız ya da yok edeceğiniz açıkça ortadaydı. Bu yeni versiyon engebeli arazide bile tamamen özgürce yürüyebiliyor.

Daha da ürkütücü olan şey, onun bakıcısı onu bir hokey sopasıyla itip yere düşürdüğünde bu onur kırıcı davranışı düşünmesi bir saniye alıyor ve daha sonra hemen ayağa kalkıyor. Kutuları taşırken aşağılandığı zaman kutuları düşürüyor, görevleri tamamlamada tek amaçlı kullanılıyor. Belki de robota sataşmak pazarlama taktiği olarak akıllıca gözükebilir. İlerde bu kararları vermekten dolayı pişman olabiliriz.

Boston Dynamics 2013 yılında Google tarafından satın alındı ve şirket şimdi Alphabet Şirketi’nin bir parçası. Aynı zamanda rüyalarınıza girecek olan dört bacaklı ürkütücü robotun yaratıcısı. Bu robotlar için yatırımların bazıları aslında askeri olarak aya roket fırlatma kanadı DARPA’dan gelirken, Google bunun askeri sözleşmeleri ve uygulamaları yürütmeyeceğini söyledi. Ancak robotların farklı bir görüşü olabilir.