Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikToplayıcılar için yerel, lezzetli ve ücretsiz yiyecek haritası

Toplayıcılar için yerel, lezzetli ve ücretsiz yiyecek haritası

-

Dünya üzerindeki ücretsiz yiyecek noktalarını gösteren Falling Fruit adlı internet sitesinde yer alan bu harita yerel arazilerden ürün almanıza yardımcı olacak. Caroline Rolf bizlere Falling Fruit sitesinden nasıl faydalanabileceğimizi bu yazısıyla anlatıyor.

İnternet sitesiyle ilgili yazıyı hazırlayan Caroline Rolf geçmişe dair anılarını şu sözlerle dile getiriyor ve bu haritanın ne kadar faydalı olabileceğini vurguluyor: “Baba evimin arka bahçesinde büyüyen bir yaban elması ağacı vardı. Her sene elmalar donmuş çimenlerin üzerine düştüğünde, sincaplar bu cömert ziyafet için koşup gelirlerdi. Sincapların yemediği elmalar en sonunda toprakta veya komşumuzun kompostunda çürüyüp gidecekti. Bu ziyana rağmen elmaları reçel veya tatlı yapmak için toplamaktan çekiniyordum çünkü tatlarının acı ve kötü olacağını düşünmekteydim.”

Eğer siz de benzer bir düşünceye sahip olduysanız veya sadece böğürtlenleri ve titrek çalıları seviyorsanız artık size yardımcı olacak bir harita var. Bu harita, (hepsi sizin atıştırmalık lezzetleriniz olacak) sebzeleri, meyveleri, yemişleri ve yüzlerce diğer bitkileri bulmanıza yardımcı olacak.

Şehirlerde yiyecek toplayıcılığı yapan tutkulu çevreciler Caleb Philips ve Ethan Welty, dünya çapındaki 500 binden fazla bölgeyi kapsayan alanda ücretsiz meyve ağaçlarını ve diğer yenilebilir bitkileri belirleyen bir açık kaynak sitesini kullanıma sundular. Falling Fruit kullanıcıları parklarda, patikalar ve çok kullanılan yürüyüş yollarındaki düzinelerce ağacın olgun meyvesine götürür. Herkes bu sitenin veri tabanını kullanabilir ve daha fazla hasat kaynağını siteye ekleyebilir.

Falling Fruit internetteki diğer birçok kentsel yiyecek arama sitelerinden farklıdır çünkü bu site veriden ziyade daha çok toplum kökenli katkıyla ilgilidir. Bu haritalama sistemi bilgiyi, ipucunu ve yaratıcı sohbetleri paylaşan yiyecek toplayıcılarını kapsar ve sistem sayesinde yerel yiyecek kuruluşlarına para bağışı yapılır.

yiyecek haritası 2

Şu anda sadece Kuzey Amerika’da bile yaklaşık 800 bin farklı bölgede yiyecek yetişmektedir. Elbette ki besin vermeyi bekleyen kiraz ağaçları ve sebze bahçeleri bulunmaktadır, fakat aynı zamanda asla yemeyi düşünmeyeceğiniz rahatlıkla bulunabilecek bazı bitkiler de vardır. Örneğin; kuşkonmaz veya ipekotu gibi yenebilen, kaynatılabilen veya un haline getirilebilen karaağaç palamutu gibi.

Baharın gelişiyle mevsim salatanızı veya meyve pastanızı çabucak yapmak istemez misiniz? Yerel manavınıza gitmek için harekete geçmeden önce, kendi malzemelerinizi bulmaya ne dersiniz? Bunu yaparken de kamu alanlarına zarar vermemeye ve olası kirlenmeye dikkat edin. Unutmayın ki, Falling Fruit’un ilkesi gerçekten de arka bahçemizde kolaylıkla deneyimleyebileceğimiz “israf etme ve isteme” fikridir.

SON YAZILAR

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...

2020’de “sıfır atık” yaşamaya doğru 5 küçük adım

Yeni yılın ilk günlerinden merhaba! Yepyeni bir enerji, yeni umutlar ve yeni hayaller… Birçoğumuz kabuğumuzu yırtmak için yeni kararlar alacağız, bazılarını uygulayacağız, bazılarıysa unutulup gidecek....
Hazan Gençay Tonga
Hazan Gençay Tonga
Ağaç ve flamenko.. Nefes aldığımı hissettiren, beni iyileştiren ve her daim umudum olan iki tılsımlı kelime benim için. Ağaçlara olan hayranlığımla başladı çevre edebiyatına duyduğum ilgi aslında. Şu an Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tez sürecindeyim ve çalıştığım konular arasında endüstriyel tarımın çevreye verdiği zararlar ve buna karşı ortaya çıkan yerel beslenme akımı bulunmakta ki bu da birçoğumuza sadece yeme alışkanlıklarımızı değiştirip, üretimin bir parçası olarak dayatılan düzeni yıkabileceğimizi gösteriyor. Kararlıyım herkesin bir bahçesi olsun, atalık tohumlarımıza sahip çıkalım diye çığırtkanlık yapmaya!

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol