Okuma süresi: 2 dakika

Dünya üzerindeki ücretsiz yiyecek noktalarını gösteren Falling Fruit adlı internet sitesinde yer alan bu harita yerel arazilerden ürün almanıza yardımcı olacak. Caroline Rolf bizlere Falling Fruit sitesinden nasıl faydalanabileceğimizi bu yazısıyla anlatıyor.

İnternet sitesiyle ilgili yazıyı hazırlayan Caroline Rolf geçmişe dair anılarını şu sözlerle dile getiriyor ve bu haritanın ne kadar faydalı olabileceğini vurguluyor: “Baba evimin arka bahçesinde büyüyen bir yaban elması ağacı vardı. Her sene elmalar donmuş çimenlerin üzerine düştüğünde, sincaplar bu cömert ziyafet için koşup gelirlerdi. Sincapların yemediği elmalar en sonunda toprakta veya komşumuzun kompostunda çürüyüp gidecekti. Bu ziyana rağmen elmaları reçel veya tatlı yapmak için toplamaktan çekiniyordum çünkü tatlarının acı ve kötü olacağını düşünmekteydim.”

Eğer siz de benzer bir düşünceye sahip olduysanız veya sadece böğürtlenleri ve titrek çalıları seviyorsanız artık size yardımcı olacak bir harita var. Bu harita, (hepsi sizin atıştırmalık lezzetleriniz olacak) sebzeleri, meyveleri, yemişleri ve yüzlerce diğer bitkileri bulmanıza yardımcı olacak.

Şehirlerde yiyecek toplayıcılığı yapan tutkulu çevreciler Caleb Philips ve Ethan Welty, dünya çapındaki 500 binden fazla bölgeyi kapsayan alanda ücretsiz meyve ağaçlarını ve diğer yenilebilir bitkileri belirleyen bir açık kaynak sitesini kullanıma sundular. Falling Fruit kullanıcıları parklarda, patikalar ve çok kullanılan yürüyüş yollarındaki düzinelerce ağacın olgun meyvesine götürür. Herkes bu sitenin veri tabanını kullanabilir ve daha fazla hasat kaynağını siteye ekleyebilir.

Falling Fruit internetteki diğer birçok kentsel yiyecek arama sitelerinden farklıdır çünkü bu site veriden ziyade daha çok toplum kökenli katkıyla ilgilidir. Bu haritalama sistemi bilgiyi, ipucunu ve yaratıcı sohbetleri paylaşan yiyecek toplayıcılarını kapsar ve sistem sayesinde yerel yiyecek kuruluşlarına para bağışı yapılır.

yiyecek haritası 2

Şu anda sadece Kuzey Amerika’da bile yaklaşık 800 bin farklı bölgede yiyecek yetişmektedir. Elbette ki besin vermeyi bekleyen kiraz ağaçları ve sebze bahçeleri bulunmaktadır, fakat aynı zamanda asla yemeyi düşünmeyeceğiniz rahatlıkla bulunabilecek bazı bitkiler de vardır. Örneğin; kuşkonmaz veya ipekotu gibi yenebilen, kaynatılabilen veya un haline getirilebilen karaağaç palamutu gibi.

Baharın gelişiyle mevsim salatanızı veya meyve pastanızı çabucak yapmak istemez misiniz? Yerel manavınıza gitmek için harekete geçmeden önce, kendi malzemelerinizi bulmaya ne dersiniz? Bunu yaparken de kamu alanlarına zarar vermemeye ve olası kirlenmeye dikkat edin. Unutmayın ki, Falling Fruit’un ilkesi gerçekten de arka bahçemizde kolaylıkla deneyimleyebileceğimiz “israf etme ve isteme” fikridir.