Okuma süresi: < 1 dakika

Danimarka Süt Ürünleri Araştırma Vakfı, geçtiğimiz ay desteklediği bilimsel araştırmada tereyağına olan ilgiyi arttırmayı hedefliyordu. Ancak yapılan araştırmalar, akıllara “kendi kazdığı kuyuya düşmek” deyimini getirdi.

Danimarka Süt Ürünleri Vakfı’nın maddi olarak desteklediği ve tereyağının faydalarını ortaya çıkarmasını beklediği araştırmalar beklentilerin tam karşıtını verdi. American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, az miktarda tereyağı tüketimi bile yüksek seviyede kolesterole sebebiyet veriyor.

New York Üniversitesi’nde gıda araştırmaları ve halk sağlığı departmanında profesörlük yapan Paulette Goddard ödüllü Marion Nestle, araştırmanın ardından “Sektörün desteklediği bir araştırmanın sektöre karşı sonuçlar vermesi oldukça ender rastlanan bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Tereyağı endüstrisi tarafından bir araştırmanın, endüstri karşıtı bir sonuç vermesi oldukça ender yaşanan bir durum. Hatta daha önceki süt ürünleri araştırmalarının sonuçlarına zıt bir algı yaratması bakımından da oldukça ilginç. Araştırmanın sponsoru Danimarka Süt Ürünleri Araştırma Vakfı ise kendisine yöneltilen sorulara cevap vermekten kaçınıyor.

Kaynak: Washington Post 

Hazırlayan: Burak Avşar