Çin’de “lotus ayak isimli, kadınların ayaklarını küçültmek için yapılan yasaklı geleneğin mağdurlarının günümüzdeki hallerini gösteren fotoğraflar, yaşadıkları trajedinin boyutunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Lotus ayak, Çin’de küçük yaştaki çocuklara “güzel görünme” geleneği altında ayaklarının büyümesini engelleyerek şeklini bozan bir uygulama.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren yapılan işlemde, çocukların ayakları sıkı bir biçimde açılmamak üzere bağlanılır. Böylece çocukların parmakları kırılır ve üçgen şeklini alırdı.

Yasaklanmasının ardından 103 yıl geçen ve “zambak ayak” ismiyle de adlandırılan bu gelenekte, küçük ayağın estetik kabul edilip erkeklere beğendirilme amacıyla yürüme kaybına dahi varması ve bu uygulamanın kadınlara, yine kadınlar tarafından yaptırılması da işin ironisi.

Fotoğraflar: Jo Farrell

Su Xi Rong (75) – 2008

1 - Su Xi Rong kopya
Küçük ve ince ayaklarından dolayı köydeki en güzel kadın olarak biliniyordu. Çok fazla yürüyemiyor çünkü ayakları kütlesini kaldıramıyor. Su Xi Rong’un dediğine göre geleneklerden dolayı ayaklarını bu şekle getirmeyen kadınlar evlenemiyormuş. Eğer bu geleneğe karşı gelinirse de cezalandırma yöntemi uygulanıyormuş.

Pue Hui Ying (76) – 2011

2 - Pue HuiKırık parmaklarla yürümenin acı verici olduğunu ve 7 yaşında bu işleme tabi tutulduğunu belirtiyor.

Zhao Hua Hong (83) – 2010

3 - Zhao Hua Hong

15 yaşından beri lotus ayaklara sahip.

Si Yin Zhin (90) – 2011

4 - Si Yin ZhinLotus geleneği yüzünden çocukluğundan beri acı çeken isimlerden birisi. Ayakları en fazla deforme olan kadınlardan olan Si Yin Zhin, onları saklı tutmaya çalışıyormuş.

Huo Guan Yu (89) – 2010

5 - Huo Guan YuHuo Guan Yu ise 6 yaşından 2010 senesine kadar ayaklarındaki bandajları çıkarmamış.

Yang Jing é (87) – 2010

6- Yang Ying eYang’ın ayakları 5 yaşındayken büyük annesi tarafından bağlanmış.

Zhang Yun Ying (103) – 2014

7 - Zhang Yun YingZhang, yüz küsür yıllık hayatına birçok dram sığdırmış. Ayakları bir avucun içinde küçücük kalıyor.

Ma Zhen é (96) 2014

8 - Ma Zhen e8 yaşındayken ağlamalarına ve şikayetlerine rağmen büyük annesi tarafından bu işlem uygulanmış. 30 yaşına kadar da devam etmiş.

Guo Ting Yu (83) – 2010

9 - Guo Ting YuAnnesi, Guo’nun ayaklarının sıkı sıkı bağlanması konusunda isteksizmiş fakat 15 yaşına geldiğinde geleneğe karşı çıkamamışlar. Küçük parmakları kırılmış ve ayak tabanının altına yerleşmiş.

Hazırlayan: Emel Kocaer