Ana SayfaYaşamYol TepenlerTek biletle dünya turu: Round the World

Tek biletle dünya turu: Round the World

-

Yıllardır çok da sevmediğiniz işinizden istifa edip, dünya turu yapmak istiyorsunuz değil mi? Dünya turu yapmanız için herkes seferber oldu. Şimdi sıra sizde! Şöyle Londra’dan başlasanız, Marakeş, Dubai ya da Mısır’da Arap kültürünü tanısanız, çölde safari yapsanız, Miami ve Hawaii’nin sahillerinde dinlenseniz, Güney Amerika’da aylarca İspanyolca dersi alsanız, dönmeden Avustralya’da Aborjin arayışına çıksanız, doğayla buluşsanız, Güney Asya’da Bali’yi görseniz, Beijing’te Çin Seddi’ne tırmanıp evinize dönseniz hoş olmaz mı? Hem de inanamayacağınız fiyatlara! Neden mi bahsediyorum? Round the World biletinden.

Dünyayı Gezmek 2

Round the World, seyahat severlerin dünyayı çok ucuza gezmelerine yarayan bir bilet. SkyTeam, Star Alliance, Oneworld ve diğer bazı hava yolu şirketinin önceden yapmış olduğu anlaşmaya göre 3000-5000 dolar arası bir ücret ödeyerek, seçtiğiniz herhangi bir kıtadaki herhangi bir ülkeye uçak bileti alabiliyorsunuz. Fiyatlar gittiğiniz ülkelere göre değil, ne kadar mil uzağa gittiğinize göre belirleniyor. Üstelik bu dünya turu bileti sistemi toplam 185 ülkede binden fazla şehri kapsıyor. Ekonomi, business ve first class olarak da uçağınızın sınıfını seçme olanağına da sahipsiniz.

İyi yanı ilk biletten sonrasını açık bilet olarak alınabilmesi ve her noktaya uçakla gitmek zorunda olmayışınız. Mesela Moskova’ya gittiniz, Sibirya trenini kullanmak istediniz. Vardığınız herhangi bir yerden (eğer bu kapsam içindeyse) tekrar uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Bunun alternatifi olarak Continent Pass adı verilen bileti almak isterseniz, yine daha ucuza sadece tek bir kıta içerisinde uçabiliyorsunuz.

Eğer nereye gittiğiniz önemli değilse 3 ve 15 durak arası yine birçok kıtayı içeren farklı paketler de mevcut. Bu sistemin sürekli aynı yöne gitmek, başladığınız noktaya geri dönmek, belli bir kıtada limitli sayıda uçmak, aldığın paketi bir yıl içinde bitirmek gibi şartları bulunuyor. Mesela; Pasifik ya da Atlantik’i sadece bir kez zorunlu olarak geçmeniz gerekiyor. Diğer kötü tarafı inanılmaz bir emek gerektirmesi. Mesela; direk uçuşun olmadığı yerlerde kullandığınız aktarmalar uçuş limitinizi azaltıyor. Maksimum limit 39 bin mil ve 16 destinasyonla sınırlanmış.

dünya turu

Nereleri kapsıyor?

*Avrupa, Orta Doğu (Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Mısır, Gürcistan, Libya, Moldova, Fas, Rusya, Sudan, Tunus ve Yemen dâhil)
*Afrika
*Asya (Hindistan, Kazakistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan dâhil)
*Avustralya, Yeni Zelanda, Güneybatı Pasifik
*Kuzey Amerika (Karayip Adaları, Orta Amerika dâhil)
* Güney Amerika

Ne zaman gitmeli?

Dünya turu için doğru zamanı arıyorsanız üzgünüm bulamayacaksınız. Ancak listenizi yaparken en çok görmek istediğiniz yerler ve yapmak istedikleriniz üzerinde yoğunlaşın. Mesela Himalayalar tırmanmak istiyorsanız muson mevsiminin geçmesini beklemelisiniz ya da Batı Avustralya’da beyaz köpek balıklarıyla yüzmek isterseniz Nisan-Temmuz ayları orada bulunmalısınız.

Kafası karışanlara:

Karar verdiniz, plan yaptınız, ancak çok kararsızsınız.

Ucuza kaçmak isterseniz herkesin yaptığı klasik rotalar var:
Londra – Bangkok – Singapur – Sidney – LA

İlham vermesi  ve fiyatlar konusunda yardımcı olmak için kendi resmi sitelerinde verdikleri birkaç örnek ise şöyle:
Tokyo – Amsterdam – Londra – Paris – Venedik – Roma – Madrid – Cancún – Havana – Los Angeles – Honolulu – Tokyo sadece 3,995 EURO
Londra – Pekin – Osaka – Honolulu – Guatemala – Lima – Londra sadece 2,350 EURO
Amsterdam – Miami – Cancun – Honolulu – Bali – Amsterdam sadece 2,995 EURO.

Detaylı bilgi alabileceğiniz internet siteleri: 
www.roundtheworldflights.com
rtw.oneworld.com/rtw
www.skyteam.com/en/Flights-and-Destinations/Round-the-World-Planner

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Munise Nilay Kahyaoğlu
Munise Nilay Kahyaoğlu
İzmirli, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, dünya gezgini, amatör fotoğrafçı ve yazar. Amerika’da dil eğitimi aldı. farawayfromthehome.com adlı web sitesinin kurucusu. Sosyal medyada yazarak insanlara ilham olmak istiyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol