Okuma süresi: 2 dakika

Sanal gerçeklik; bilgisayar tarafından simüle edilen ortamın yaşanılan fiziksel ortamın yerini aldığı, yani gerçek yaşamın yerini bilgisayar ortamında oluşturulan sanal dünyaya yerini bıraktığı ortamı anlatmak için kullanılan bir tabir. Bu sayede gerçekte olmayan görme, duyma, hissetme gibi duyular ortaya çıkıyor. 

Yakın geleceğe damgasını vuracak sanal gerçekliği, kullanıcılarına oldukça yoğun şekilde yaşattıracak yeni bir ürün piyasaya sürülmek üzere. İngiliz şirketi tarafından geliştirilen, kablosuz bir giysi olan Teslasuit kullanıcıların sanal alemi hissedebilmelerini sağlıyor. Bu giysi sanal ortamı yaşattıran ve tüm vücudu saran ilk ürün. Mevcut prototipi deneyenlerin oldukça etkilendiği gözlemleniyor.

Teslasuit Sanal gerçekliği hissettiren, yaşattıran giysi (3)

Cihazın kullandığı “Elektronik kas stimülatörü” (EMS) sayesinde sanal etkiler vücut üzerinde gerçekmiş gibi algılanıyor. Bu etki yelpazesi, hafif bir rüzgardan hızla gelen bir kurşun etkisine farklı dozlarda hissedilebiliyor. Araştırmacılar, birlikte kullanılan bu iki teknolojinin (EMS teknolojisi ve sanal gerçeklik teknolojisi) kullanıcılar için çok daha etkileşimli bir sanal ortam deneyimi sunacağını umuyor.

Teslasuit içerdiği sensörler sayesinde sanal gerçeklik ortamındaki hareketleri hissettirebiliyor. Giysiyle birlikte çalışan ve modül olarak adlandırılan kemer (TBelt), eldiven (TGlove) gibi giyilebilen farklı aksesuarları da mevcut. Bu aksesuarlar giyildiklerinde Teslasuit’le uyumlu olarak çalışıyorlar. Giysi, Quad Core 1GHz işlemci, 1 GB RAM ve 10 bin mAh pil kullanarak, Tesla OS adlı işletim sistemiyle çalışıyor. Cihaz isteğe göre kişiye özel hazırlanabiliyor.

Teslasuit Sanal gerçekliği hissettiren, yaşattıran giysi (1)Başa/gözlere takılan sanal gerçeklik setleri kullanıcıya sanal ortamı yaşatırken, Teslasuit giysisi de ortamı yaşamada eksik kalan kas uyarılmalarının hissedilmesini sağlıyor. Piyasaya sürülmesiyle sanal gerçeklik alanında bir çığır açacak bu ürün, oyun oynamaktan, etkileşimli iletişim kurmaya birçok alanda uygulama imkânı bulacak ve cihaza yeni kullanım alanları da doğacak. Ürünün ön siparişler 1499 Amerikan dolarıyla teslasuit.com adresinden alınıyor.

Kaynak: CNet, Futurism