Üç tekerlek üzerinde hayatlarının macerasına atıldılar

940

Rich Grundy ve iki arkadaşı, 14 günde “tuk tuk”* ile yaklaşık 3 bin 400 km yol seyahat ederek hayatlarının macerasına atıldılar. Hatta bunu, Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Cochin’den güneyinde bulunan Jaisalmer şehrine tuk tuk yarışına katılarak yaptılar. Grup yol boyunca muhteşem yerler gezip, lezzetli yemekler tatmakla kalmayıp, bu anları bizler için fotoğraflarla ölümsüzleştirdiler.

Seyahatlerine başlamadan önce, sadece üç tekerlekli bu aracı kendi tarzları doğrultusunda yerel ressamlara dizayn ettirdiler. Grundy’nin takımı, tuk tuklarını İkinci Dünya Savaşı’ndaki Spitfire (tek koltuklu İngiliz savaş uçağı) gibi boyatıp, pervane ve kanat taktırdılar. Buna uyumlu olsun diye Biggle kıyafeti bile giydiler.

Aynı yerde başlayıp biten bu yarışta toplam 90 takım yarıştı. Bunun haricinde her grup belirlenen bu iki hafta içerisinde istedikleri yere gidip, istediklerini yapma konusunda serbestlerdi. Grundy’nin ekibi, inanılmaz gün doğumu ve daha az trafik olan yollarda sabahları ilerleyerek geçirdiler. Ekip, yolun ne kadar çekici gözüktüğüne ve yolun düzgünlüğüne göre güzergahlarını seçtiler. Fakat başlangıçta kendi dizayn ettikleri tuk tuk (Spitfire) bir gün yarıştıktan sonra bozuldu. Bu aksiliğe rağmen motorun çok fazla hararet yapmasını fırsat bilen grup, yol üzerinde yeni cevherler keşfettiler.

Yarışa başlayan her grup en sonunda Jaisalmer’de buluştu. Grundy ve ekibinin seyahat boyunca çektikleri fotoğraflarda ne kadar eğlendiğini görebiliyoruz. rickshaw15rickshaw16rickshawrun1rickshawrun2rickshawrun3rickshawrun4rickshawrun5rickshawrun6rickshawrun8rickshawrun7rickshawrun9rickshawrun10

* Tuk tuk (Horsepower rickshaw), fotoğrafta görülen üç tekerlekli araç. Hindistan, Bangladesh, Srilanka gibi ülkelerde normal taksinin 3’te 1’i fiyatına kullanılan ulaşım aracı. 

Kaynak: My Modern Met