Okuma süresi: 2 dakika

21 Haziran Uluslararası Dünya Yoga Günü. Peki, ama neden yogaya ait bir gün var? Bu gün nasıl belirlendi ve neden kutlanıyor? Toplu şekilde parklarda yoga gününü kutlamak bize ne fayda sağlayacak?2015’te Birleşmiş Milletler tarafından 21 Haziran, Uluslararası Dünya Yoga Günü olarak belirlendi ve bu yıl ikincisini kutluyoruz. Hindistan Başbakanı Narenda Modi’nin yaptığı lobicilik faaliyetleri sonucu böyle bir günün belirlenmesine karar verildi. 21 Haziran’da başta Hindistan’da olmak üzere binlerce insan meydanlarda, parklarda ve stüdyolarda etkinlikler düzenleyerek yoga öğretisinin yaygınlaşması için emek veriyor.

Modi’nin Birleşmiş Milletlerde yaptığı konuşma şu şekilde: “Yoga Hindistan’ın değer biçilemez kadim bir geleneğidir. Zihnin ve bedenin birliğinin; düşünce ve hareket birliğinin; insanlık ve doğa uyumunun vücut bulduğu sağlık ve iyilik halini getiren kutsal bir yaklaşımdır. Yoga sadece egzersiz yapmakla alakalı değildir; doğayla, dünyayla ve kendinizle bir olmayı keşfetmenizi sağlayan bir öğretidir. Yaşam tarzınızı değiştirip farkındalık yaratarak iyiliğe ulaşabiliriz.

21 Haziran için önerisini yaparken bu tarihin önemini şu şekilde vurgulamıştır: “Kuzey kutbunda en uzun gündüzün yaşandığı bu tarih dünyanın pek çok yerinde büyük öneme sahiptir. Yoga açısından ise bu tarih Dakshinayana’ya yani yaz gün dönümüne geçiştir ve yaz gündönümünden sonraki ilk dolunayda Shiva’nın (ilk yogi) dünyaya yoga öğretisini yaymaya başladığı söylenir ve bu tarihte ilk Guru (öğretmen, usta) olmuştur. Ayrıca yaz zamanında doğanın ruhani pratikler için bizi desteklediği de söylenmektedir.”

Geçtiğimiz sene 35 bin kişinin katılımıyla dünya tarihinin en kalabalık yoga dersi yapıldı

2015’te New Delhi’de Başbakan Modi, kabine üyeleri ve yabancı diplomatların da dâhil olduğu binlerce kişilik bir grup toplanmış ve tüm dünyaya birlik mesajları vermişlerdi.
Biz sadece bir günü kutlamıyoruz, insan zihnini, barış ve uyum içerisinde olduğu bir çağ için terbiye ediyoruz” diyen Modi sözlerine şöyle devam etti: “Bu program gerilimsiz insanlık tarihi yararına ve uyum mesajını tüm dünyaya yaymak için bir programdır.”

dunya yoga gunu hindistan

Hindistanlı yetkililer geçen sene yaklaşık 35 bin kişinin katıldığı bu etkinliğin dünya tarihindeki en kalabalık yoga dersi olduğunu ve Guinness Rekorlar Kitabına girdiğini belirtmişlerdir.

Etkinliğe katılan pilot Fazel Shah duygularını şu kelimelerle dile getiriyor: “Muhteşem değil mi? Şu kalabalığa, ne kadar çok insanın bunu sahiplendiğine bir bakın! Yoga muhtemelen Hindistan’da doğmuş fakat tüm insanlığa ait. Eğer gökyüzünden aşağı bakarsanız sınırları, dinleri ve milletleri değil sadece insanları görürsünüz.

Students practice yoga during a training session ahead of World Yoga Day in Ahmedabad, India, June 16, 2016. REUTERS/Amit Dave TPX IMAGES OF THE DAY

Fiziksel, meditatif ve ruhani bir pratik olan kadim yoga öğretisinin zihni sakinleştiren ve beden için en uygun egzersiz olduğu düşünülmektedir.

Yoga hakkında merak ettikleriniz için, Yoga hakkında merak ettiklerimiz başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.