Ana SayfaEkolojiEnerjiÜrdün'de camiler güneş enerjisi ile yeşilleniyor

Ürdün’de camiler güneş enerjisi ile yeşilleniyor

-

Ürdün devleti, karbon salımını düşürmek amacıyla Ürdün’deki camilerin güneş enerjisi kullanmasına karar verdi. Böylelikle Ürdün’deki camiler güneş enerjisi ile iklim mücadelesine katılmış olacak.

Daha önceki bir haberimizde Amerika’daki Afroamerikan kiliselerinde ortaya çıkan güneş enerjisi ve sürdürülebilirlik hareketinden bahsetmiştik, benzer bir uygulamanın adımını bu sefer Ürdün devleti attı.

Ürdün Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından finanse edilen proje kapsamında ilk etapta 120 camiye güneş panelleri konulacak; fakat projenin asıl amacı Ürdün’deki bütün camilere güneş paneli sağlamak.

Bu atılımın çok etkili olması bekleniyor; çünkü kiliselerin ve camilerin güneş enerjisine geçmesi ve Dünya Kiliseler Konseyi‘nin fosil yakıtlardan el çekmesi gibi hareketler, din adamlarını ve din alimlerini örnek alan milyonlarca insanın bir durup düşünmesine sebep olacaktır.

Ayrıca camiler, hemen hemen her yerde olan ve yedi yirmi dört bütün ışıkları açık olan binalar oldukları için, onları yeşil enerjiye geçirdiğimizde yapacağımız tasarruf ve engelleyeceğimiz karbon salımı miktarı hiç de azımsanamayacak bir miktar olacaktır.

Ülkemizde de bundan birkaç yıl önce, Mersin‘in Akkuyu kasabasına bağlı Büyükeceli Köyü‘nün camisine güneş enerjisi paneli koyulmuştu. Greenpeace üyeleriyle birlikte ellerinde “Güneş Akkuyu’dan yükselecek” pankartlarıyla bunu duyuran köylüler, bizlere “Camileri yeşillendirelim” mesajını çok önceden vermişler aslında.

Kaynak: Treehugger

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol