Ana SayfaYaşamSağlıklı BeslenmeVegan böbrek hastaları için pratik bir lezzet: Baharatlı mini milföy çubukları

Vegan böbrek hastaları için pratik bir lezzet: Baharatlı mini milföy çubukları

-

Böbrek hastalıkları, epidemiyolojisi temel alındığında toplumumuzda sıkça görülen bir olgu olmakla beraber ölümcül sonuçlara sebebiyet verecek rahatsızlıklardandır. İlk başta ilaç tedavisi ön görülürken eğer geç kalınmış bir böbrek rahatsızlığı vakası ile karşı karşıya kalınmışsa diyaliz uygulaması ile kanın temizlenme işlemi sağlanmaktadır.

Diyaliz işlemi, iki şekilde sağlanır: Periton diyalizi ve hemodiyaliz. Periton diyalizi, karın boşluğuna küçük bir ameliyat ile yerleştirilen silikon kateter sayesinde kan transfüzyonunun yapılmasıdır. Karın boşluğuna diyaliz sıvısının verilmesi ise yerçekimi ile gerçekleştirilir. Bu işlem günde 4-5 kez tekrarlanır ve sürekli ayakta periton diyalizi diye de geçer.

İkinci diyaliz yöntemi ise hemodiyalizdir. Burada damara kateter takılarak kandaki atık maddelerin uzaklaştırılması sağlanır. Son dönem hastalarında kullanılan yöntem, bu yöntemdir.

Böbrek hastalarında başlıca görülen bulgular; fosfor, potasyum yüksekliğidir; bunun yanı sıra bu hastalarda sodyum alımına da dikkat etmek gerekir. Bunun nedeni de hastalarda genel olarak idrar çıkışı az olup ödem görülmesidir.

Son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarında protein kaçağı –idrardan protein çıkması- durumu da sıkça gözlenmektedir. Bunun nedeni de böbreğin iyi emilim yapamamasıdır. Onun için besinsel destek ayarlanırken verilecek protein miktarına da dikkat edilmektedir.

Bugün sizlere içinde herhangi bir hayvansal ürün bulundurmayan vegan bir yemek tarifi sunacağım. Tabii bunu böbrek hastaları için fosfor, potasyum ve sodyum miktarlarını da belirterek yapmaya çalışacağım.

Baharatlı mini milföy çubukları (4 Porsiyon)

Malzemeler:

  • 400 gram milföy hamuru
  • 1 çay kaşığı kimyon tohumu
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı susam
  • Öğütülmüş karabiber

Yapılışı:

Hamurun üzerine baharatları serpin. Baharatlı hamurları üst üste dizip buzdolabında on beş dakika kadar bekletin. On beş dakika sonra çıkardığınız hamurları bir santimetrelik kalınlıklarda ince ince kesin, fırın tepsisine yerleştirin. Önceden 240 derecede ısıttığımız fırına hazırladığımız hamurları dizerken fırın sıcaklığını 200 dereceye alıp sekiz dakika kadar kızartın. Çıkarıp servis edin.

Tarifin besinsel değeri: (1 porsiyon için)

Potasyum: 85 mg, Fosfor: 35 mg, Sodyum: 452.0 mg

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

Beş çayları: Önceliğimiz, öğretilmişliklerimizden kurtulmak

Kültürümüzün temelinde misafirperverlik yatar bizim. Geleni aç göndermeyiz. Kahvenin yanına bile mutlaka servis edilecek bir besin ekleriz. Beş çaylarımız vardır bizim. Kısırların, böreklerin, mercimek köftelerin,...

Uykusuzluğumuzun nedeni belki de beslenmemizdir…

İnsanın varlığını sürdürebilmesi için biyolojik, fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bunlardan biri uykudur. Uyku süresi ve kalitesi, hafıza, öğrenme performansı, metabolik sistem gibi birçok...
Pelin Güloğlu
Pelin Güloğlu
27.04.1995- Mersin Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu genç bir diyetisyen. Bunun yanısıra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi görmekte. İlgi alanları başta kültür-sanat olmak üzere; çevre ve sağlık, insan psikolojisi ve sosyoloji; sürdürülebilir yaşam ve yeşilin her tonu. Şu an diyetisyenlik, belli başlı dergilerde yazarlık; amatör olarak fotoğrafçılık yapmakta ve kendini diksiyon konusunda geliştirmeye çalışmaktadır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol