Böbrek hastalıkları, epidemiyolojisi temel alındığında toplumumuzda sıkça görülen bir olgu olmakla beraber ölümcül sonuçlara sebebiyet verecek rahatsızlıklardandır. İlk başta ilaç tedavisi ön görülürken eğer geç kalınmış bir böbrek rahatsızlığı vakası ile karşı karşıya kalınmışsa diyaliz uygulaması ile kanın temizlenme işlemi sağlanmaktadır.

Diyaliz işlemi, iki şekilde sağlanır: Periton diyalizi ve hemodiyaliz. Periton diyalizi, karın boşluğuna küçük bir ameliyat ile yerleştirilen silikon kateter sayesinde kan transfüzyonunun yapılmasıdır. Karın boşluğuna diyaliz sıvısının verilmesi ise yerçekimi ile gerçekleştirilir. Bu işlem günde 4-5 kez tekrarlanır ve sürekli ayakta periton diyalizi diye de geçer.

İkinci diyaliz yöntemi ise hemodiyalizdir. Burada damara kateter takılarak kandaki atık maddelerin uzaklaştırılması sağlanır. Son dönem hastalarında kullanılan yöntem, bu yöntemdir.

Böbrek hastalarında başlıca görülen bulgular; fosfor, potasyum yüksekliğidir; bunun yanı sıra bu hastalarda sodyum alımına da dikkat etmek gerekir. Bunun nedeni de hastalarda genel olarak idrar çıkışı az olup ödem görülmesidir.

Son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarında protein kaçağı –idrardan protein çıkması- durumu da sıkça gözlenmektedir. Bunun nedeni de böbreğin iyi emilim yapamamasıdır. Onun için besinsel destek ayarlanırken verilecek protein miktarına da dikkat edilmektedir.

Bugün sizlere içinde herhangi bir hayvansal ürün bulundurmayan vegan bir yemek tarifi sunacağım. Tabii bunu böbrek hastaları için fosfor, potasyum ve sodyum miktarlarını da belirterek yapmaya çalışacağım.

Baharatlı mini milföy çubukları (4 Porsiyon)

Malzemeler:

  • 400 gram milföy hamuru
  • 1 çay kaşığı kimyon tohumu
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı susam
  • Öğütülmüş karabiber

Yapılışı:

Hamurun üzerine baharatları serpin. Baharatlı hamurları üst üste dizip buzdolabında on beş dakika kadar bekletin. On beş dakika sonra çıkardığınız hamurları bir santimetrelik kalınlıklarda ince ince kesin, fırın tepsisine yerleştirin. Önceden 240 derecede ısıttığımız fırına hazırladığımız hamurları dizerken fırın sıcaklığını 200 dereceye alıp sekiz dakika kadar kızartın. Çıkarıp servis edin.

Tarifin besinsel değeri: (1 porsiyon için)

Potasyum: 85 mg, Fosfor: 35 mg, Sodyum: 452.0 mg