Bu hafta, gökyüzüne bakacak olursanız, kafanızı gökyüzünün doğusuna çevirin; göreceğiniz manzara Venüs, Mars ve Jüpiter’den oluşan Gezegen Üçgeni olacak. Milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olmalarına rağmen bu gezegenlerin tesadüfi uyumu sayesinde, bize daha yakın görünecekler. Bu hafta içerisinde her sabah, Güneş doğmadan önce, pencereden dışarıya bakma fırsatı yakalarsanız, bu gezegen üçlüsünü görebilmeniz mümkün.

Amatör astronom Ian Musgrave konu hakkında şu açıklamaları dile getirdi: “Bir üçgen hizasında, gökyüzünde Venüs, Mars ve Jüpiter konumlarını alacaklar. Venüs yavaş yavaş Mars’a daha çok yaklaşacak ve Ekim’in 28’inde en yakın konuma geçmeye başlayacak.”


Venüs; Mars ile en büyük yakınlaşmasını 31 Ekim’de; Jüpiter’le ise 3 Kasım’da yaşayacak. 6 ve 7 Kasım’da Gezegenler Üçgeni, yavaş yavaş açılmaya ve birbirinden ayrılmaya başlayacak. Fakat bu tarihlerde, gezegenleri de hilal dönümünde görmek mümkün olacak.

Bu az rastlanan Gezegen Üçgeni, 2021 yılına kadar görülmeyecek. Ekimin sonundan kasımın ikinci haftasının sonuna kadar izlenecek bu gezegen şöleni için şimdiden tüm Dünya’ya iyi seyirler.

Gezegensel Bağlaç ile ilgili videoyu da izleyebilirsiniz. 

Kaynak: Popular Mechanics