Okuma süresi: 2 dakika

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bağlamında Pazar günü (6 Mart’ta) herkes alanlarda olacak. 

Ankara, Batman ve Urfa Valilikleri 6 Mart için yapılacağı duyurulan etkinliklere izin vermediğini açıklarken, İstanbul Valiliği kadınların miting başvurusuna yanıt vermedi. Mitingin yasaklanmasına tepki gösteren Ankara Kadın Platformu alanlarda olacağını açıkladı.

6 Mart günü saat 12.00’de Ankara’da Kolej Meydanı’nda toplanacak kadınların eylemini 13.00’de İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda kadınların düzenlediği yürüyüşsüz miting takip edecek. Yurdun pek çok ilinde kadın eylemleri gerçekleşecek.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada, yapılması planlanan yürüyüşün güzergâhının “yasal olmadığını” belirtti. Yürüyüşü düzenleyen kurumlara tebligat gönderildiği ifade edilen açıklamada, “Başta Kızılay Bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi, Kuğulu Park, Sakarya Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kolej Meydanı ile açılan tüm cadde ve sokaklarda gerekli emniyet tedbirleri alınacaktır denildi.

Şanlıurfa Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak tüm yürüyüş ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

ankara kadın platformuankara anarşist kadın inisiyatifiKadınların özgürlüğüne her fırsatta koca koca balyozlarla girişen erk zihniyet pek tabii bu kez de kadınları yıldıramadı, sokaktan alıkoyamadı. Kadınlar bir kez daha ve hep birlikte, sokaklardan gitmeyeceklerini ve haklarını son ses haykıracaklarını dile getirdiler. Sorunsuz ve rengârenk bir pazar geçirmek umuduyla…

işçi emekçi kadın komisyonları

yeryüzü kadınları nar kadın dayanışması
Özgür genç kadın ögk pembe hayat lezbiyenler interseksler translar ve biseksüel kadınlar kadın cinayetlerini durduracağız platformu

Kaynak: Evrensel 12, ETHA, Seyr-i Sokak