Ana Sayfaİnsan ve ToplumArkeolojiDünyanın en eski kıyafetine tanıklık edin

Dünyanın en eski kıyafetine tanıklık edin

-

Bulunan en eski dokuma kıyafeti üzerinde yapılan yeni testler, keten kıyafetin 5 bin yıldan öncesine dayanan Mısır lahitinde olduğunu gösterdi. Dünyanın en eski kıyafeti güzel bir şekilde dikilmiş ve kıvrımlı, bunu üreten antik toplumun sinyalleri karmaşık ve zengin.

Tarkan Elbisesi olarak bilinen kıyafetin, üstün enderliği keşfedildi. Bitki lifleri veya hayvan derilerinden yapılan eski kıyafetlerin bir kısmı bozulmaya uğramış. London’s Petrie Museum of Egyptian Archaeology kuatörü ve kıyafetlerin devri ile ilgili yolculuğundaki yeni çalışması Antiquity’nin yazarı Alice Stevenson şöyle diyor: “Genellikle 2 bin yıldan eski olmayan arkeolojik bölgelerden tekstil ürünleri ortaya çıkarıldı.”

Yakın devirlerin el yapımı kıyafetleri, günümüzde hayatta kalmaya çalışıyor fakat bu kıyafetler basitçe vücudun çevresini sarıyordu. Bunun yanı sıra Tarkan Elbisesi, antik dönemin kişiye özel tasarımlarıydı. Terzi köleleri sayesinde V-yaka ve dar pliler, ülkede modern bölge çarşılarında mükemmel görünürdü.

Bunun gibi hoş detaylar yalnızca özelleştirilmiş zanaatkârlar tarafından üretilirdi. Bu tip insanlar, sadece refah ve hiyerarşik toplumda ortaya çıkıyor. Tıpkı 5 bin yıl önce hükümdarlığın ilk kez tek bir hanedan altında toplandığı antik Mısır’daki gibi.

Elbise, dirseklerden ve koltukaltlarından kırışıyordu, diğer yandan bu kıyafeti bir kez giyene imalarda bulunulurdu; bu yalnızca törenlere özgü değildi.

dunyanın en eski pantolonuYün pantolonlar bir diğer rekor-kayıt: dünyanın bilinen en eski pantolonları. Bunlar, şimdiki batı Çin’de 3 bin yıl önce veya ötesinde, göçebe bir çobanın mezarında bulundu ve at binicileri için yapılmış olabilir.

1900’lerden önce kıyafet, arkeologlar tarafından Petrie’ye gönderildi fakat eski kirlenmiş kıyafetlerin içinde birbirine dolanmış ve gözden kaçmış. Ta ki koruma uzmanları 1977’de pakette sıralanmış kıyafeti tesadüfen bulana dek. Bakımsız bir gömlek gibi görünüyordu, fakat birkaç yüzyıl sonrasından benzer kıyafetlerin tabanı uzun ve muhtemelen Tarkan Elbisesi aslen daha uzun, diyor Stevenson.

Böyle kıyafetlere sadece üst tabakanın parası yetiyordu. Yemek ve bakım ürünleriyle ahret için alınan ögeler listesine “kıyafet” için hiyeroglifi ekleyen Macquarie Üniversitesi’nden Jana Jones, mezartaşları, insanların benzer üstlükleri giydiği resmedilen kıyafetle ortalama aynı yaşta, diyor.

Ve Jones e-mail aracılığıyla diyor ki, “Tarkan Elbisesi’nin güvenli bir şekilde radyokarbon tarihlendiğini ve en eski dokuma giysisinin bilimde haklı yerini aldığını okumaktan dolayı çok mutluyum.”

Kaynak: Acheologoy Hub 

SON YAZILAR

Üzerinde dünyanın en eski dövmesi bulunan Mısırlı mumya 100 yıldır İngiliz Müzesi’nde

5,200 yıllık Antik Mısırlı'nın kolunu kaplayan hayvan resimleri, yeni kızılötesi muayenesinden sonra keşfedildi. Bilim insanları dünyanın bilinen en eski dövmesini keşfettiler. Dövme İngiliz Müzesi’nde geçtiğimiz 100...

Fransız Kültür Merkezi’nden Edhem Eldem konferansı: “Osmanlı arkeolojisinin ilk dönemlerine eleştirel bir bakış 1840-1880”

Fransız Kültür Merkezi arkeoloji temalı konferans serisine Prof.Dr. Edhem Eldem ile devam ediyor: Prof. Dr. Edhem Eldem, "Osmanlı arkeolojisinin ilk dönemlerine eleştirel bir bakış 1840-1880"...

2011’de İsveç’te bulunan, 8 bin yıllık insan kafatasları hakkındaki bulgular paylaşıldı

Kazığa geçirilmiş şekilde bulunan kafatasları, avcı toplayıcıların yaşamlarıyla ilgili soruları da beraberinde getirdi. Stockholm Üniversitesi ve Kültür Mirası Vakfından (Cultural Heritage Foundation) oluşan araştırmacı grubu, Motala...

Türkiye’de bulunan ve bir dönem hayvanların bırakılıp ölümlerinin izlendiği “Cehennem Geçidi”nin sırrı belli oldu!

Denizli’de bulunan Pamukkale’deki antik şehir kalıntılarının arasında, Frigyalıların kullandıkları bir mağara da bulunuyor. Bu mağaraya o dönem girenler sağ çıkamıyorlardı ve burası adeta bir idam...
Feyza Tamtürk
Feyza Tamtürk
22 Nisan 1996'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi'nde Eski Yunan Dili ve Edebiyatı okuyor. Edebiyata, astrolojiye, müziğe ve mutfağa meraklı. Topraktan, kadından yana.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol