Ana SayfaKategorisizYeni araştırmalar canlılığın çamurlu suda başladığını destekliyor

Yeni araştırmalar canlılığın çamurlu suda başladığını destekliyor

-

Canlılığın ilk olarak nerede ve nasıl başladığıyla ilgili çeşitli teoriler bilim insanları tarafından yıllardır araştırılıyor. İlk canlılığın çamurlu su ortamında basit moleküllerin bir araya gelmesiyle başlamış olabileceğini destekleyen yeni bir çalışma, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde (Georgia Institute of Technology) yapıldı.

15 Temmuz’da Angewandte Chemie International Edition dergisinde yayınlanan sonuçlar, polipeptid adı verilen basit organik moleküllerin, çamurlu suyun kuruyup tekrar nemlendiği döngüler sonucunda oluşabildiğini destekliyor. Dünya’nın erken dönemlerinde var olan amino asitler ve hidroksi asitler birbirini izleyen ıslak ve kuru dönemlerin sonucunda birleşip polipeptidleri oluşturmuş olabilir.

Çamur Yaşamın Başlangıcı

Araştırma, ilk canlılığın toprakta oluştuğunu desteklerken, başlangıcın bir çöl ortamında gerçekleşmesinin olası olduğunu da işaret ediyor. Çöl iklimi, gece ile gündüz arasında gözlemlenen büyük sıcaklık farklarıyla bilinir. Gece serinleyen havanın ve çiğ oluşumunun, gündüzleri buharlaşma ile takip edilmesi, basit moleküllerin birleşmesi için gereken alt yapıyı sağlamış olabilir. Laboratuvar ortamında çöl ortamını taklit ederek, sadece 20 gün içerisinde polipeptidlerin oluşumunu gözlemlemek mümkün olmuş.

Birbirini izleyen kuru ve ıslak havanın ilk önce poliester oluşumuna sebep olduğu, bu durumun ise daha sonrasında daha karmaşık peptidlerin oluşumu için taban sağladığı belirtiliyor. 

Çamur 22

Kolayca oluşan polipeptidlere ek olarak kuru-ıslak döngünün sağlamış olduğu başka bir yararın daha olduğu düşünülüyor. Döngü, oluşan peptidlerin sürekli kırılıp tekrar oluşmasına, böylelikle proteinlerin temel yapı taşı olan amino asitlerin, rastgele bir sıralamayla bir araya gelmelerine sebep olmuş olabilir. Bu devridaim durumu, sürekli yeni organik maddelerin oluşumuna ve bazılarının hayatta kalmalarına katkıda bulunabilir.

Dünya’da canlılığın nasıl başladığı ile ilgili ipuçları sunmasının yanı sıra, kuru-ıslak döngünün etkilerinin çözülmesi polipeptid üretimi için yeni yöntemlerin bulunmasına da yardımcı olabilir. Genetik mühendislik gerektiren şimdiki sentetik organik kimya yöntemlerinin yerini, su bazlı ve daha sürdürülebilir yöntemler alabilir.

Kaynak: Science Direct

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol