Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiYunuslar, flamingolar ve domuzlar: İrma Kasırgasından kurtarılan hayvanlar

Yunuslar, flamingolar ve domuzlar: İrma Kasırgasından kurtarılan hayvanlar

-

Irma Kasırgası‘nın güçlü rüzgârlarından, şiddetli yağmurlarından ve ölümcül sellerinden korunmak için bir barınak arayanlar sadece insanlar değildir.

Hayvanlar da güvende kalmanın yollarını arıyor ve çoğu kez insanların yardımına ihtiyaçları var.

Ulusal Vahşi Yaşam Federasyonu, bazı hayvanların bir kasırganın nihai avantajlarından nasıl faydalanacağını bildiklerini söylüyor: Rakunlar kargaşada yemek için gıdaları silip süpürürken bazı ayılar ise barınak için düşen ağaçları kullanıyor.

Fakat birçoğu için riskler çok ağır. Balıklar, düşen güç hatlarıyla elektriğe çarpılabilir. Göçmen kuşlar elbette bunu atlatabilir. Hayvanat bahçesi, sığınma evleri ve yaban hayvanları sığınma evlerinde yaşayan hayvanlar, hangisinin daha az riskli olduğuna karar vermeleri gereken insanlara bağlı: Fırtınayı beklemek veya stresli, zor bir yer değiştirme girişiminde bulunmak.

Küba‘da altı yunus için bu karar bu hafta verildi. CiberCuba gazetesinin Cuma günkü haberine göre, kuzey Küba’daki Jardines del Rey adalarından biri olan Cayo Guillermo‘da bir yunus akvaryumu çıkarıldı ve nakliye için bir helikoptere taşındı.

Bedenlerini örtmek için nemli kumaş ve sakinleştirmek için ise baş masajı uygulanan yunuslar yaklaşık yüz mil ötede bulunan Cienfuegos eyaletindeki bir havuza taşındı.

Florida‘da, sakinler evcil hayvanlarıyla ne yapacakları konusunda bazı zor kararlarla karşılaştılar.

Miami-Dade hükümet web sitesinde, hem evcil hayvanlara hem de insanlara açık olan birkaç barınak yer almaktadır. The Miami Herald, bu barınaklarda cuma sabahı on binlerce insanın ve yüzlerce evcil hayvanın bulunduğunu bildirdi. Ancak alan sınırlamaları göz önüne alındığında, sahipler ve evcil hayvanlar her zaman birlikte barınamazdı.

Haiti’de bazı sakinler, hayvanlarının perşembe günü adayı havaya uçuran rüzgar ve yağmurdan etkilenmediğinden emin olmak için ellerinden geleni yaptı.

Cumartesi günü, Irma’nın adada oluşturduğu yapısal hasar bir miktar daha devam etti, ancak Kasırga Matthew Kasırgasının geçen yıl yarattığı gibi ölümcül bir tahribat yaratmadı.

Boşaltılan alanlar gibi, bazı evcil hayvan sahipleri yakınlarda yardım buldu. Hollywood‘un evcil hayvan bakımı sağlayıcısı A Paw Above’un sahibi olan Gretchen Levine, cumartesi günü yaptığı açıklamada, müşterilerinin birçoğunun kasabadan çıkış yolları için yardım istediğinde, 24 köpek, 21 kedi ve bir şinşilla tavşanına ev sahipliği yaptığını, “Hayvanların tamamının iyi geçindiğini” söyledi ve bölge hakkındaki tahminlerin iyileştiğini, muhtemelen fırtınanın en kötüsünden kurtulmuş olabileceklerini sözlerine ekledi.

Irma Kasırgasından etkilenen hayvanların refahı için bağış kabul eden organizasyonlar, Hayvanlar için Zulüm Önleme Derneği, En İyi Arkadaşlar Hayvan Topluluğu ve Güney Florida Yaban Hayatı Merkezi‘dir.

Ve burada tehlikede olan insanlara nasıl yardım edebileceğinizi anlatan bir rehber bulunuyor.

Kaynak: NY Times

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol