Bugünlerde 3 boyutlu yazıcılar sayesinde pek çok şeyi yapmak mümkün. Yeni gelişen bu teknoloji sayesinde kırılan gagasına yeniden kavuşan bir Tukan kuşu ile ilgili haber yapmıştık. Şimdi ise belki de yiyecek alışkanlıklarımıza renk getirecek, sanatsal ve akılcı 3 boyutlu yiyeceklerle tanışmaya başladık.

Gıda tasarımları yapan Chloe Rutzerveld hazırladığı “Edible Growth” projesiyle yiyeceklere farklı bir açıdan yaklaşmış. Bildiğimiz hamur, çeşitli tohumlar, maya, mantar sporları ve yenilebilir toprakla doldurduğu kartuşları kullanarak, tasarladığı şeklin üç boyutlu çıktısını alan tasarımcı, zamanla büyüyüp içerisinden filizler ve mantarlar türeten bir kek yaratmış.

Tasarımcının belirttiğine göre, 3 boyutlu yazıcılardan çıkacak ürünün ne olacağına ve içeriğinde ne kadar protein, karbonhidrat ve diğer besin maddelerinin bulunacağına karar vermek mümkün ve bütün bunları tüketicinin günlük besin ihtiyacına göre ayarlamak da. Yazıcıdan çıktıktan sonra birkaç gün bekletilen kekin içerisinde mantar ve bitkiler, zamanla büyüyor, fermente oluyor ve kokusu, tadı, besin miktarı zamanla değişiklik gösteriyor. Kekin yenmek için hazır olduğuna ise kişinin kendisi karar verebiliyor.

Rutzerveld, yaptığı tasarımların ilerde dünyanın açlıkla mücadelesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyor. Aslına bakarsanız bana da çok mantıksız gelmedi, tarlada büyütmek yerine bazı yiyeceklerimizi kendi hamurunun içerisinde büyütebilirsek, bu tarıma dayalı pek çok ara masrafı kısabilir, ayrıca yerden de tasarruf edebiliriz. Önemli olan bu olanaklara herkesin ulaşıp ulaşamayacağı ve oluşturulan yiyeceklerin gerçekten sağlık açısından yararlı olup olmadığı. Bu yolla üretilen besinler belki de tarım ilaçlarına duyulan ihtiyacı bile azaltabilir. Belli bir süre geçtikten sonra uygulamanın yararları ve zararları kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Ayrıca bu yeni uygulama büyük ihtimalle uzay çalışmalarında da astronotların oldukça işine yarayacaktır.

Tasarımcının kendi sitesine gitmek için tıklayınız.

Kaynak: All That is Interesting