Okuma süresi: 2 dakika

Sekiz Gün kaldı. Dünya, 60 kilometrelik bir meteor çarpışma rotasında. Beklenen çarpışma bölgesi, Avrupa’nın tam ortasında. Tahmini hayatta kalma oranı: Sıfır. Birleşik Devletler meteorları rotasından çıkarmak için nükleer silahlarla vurmaya çalışıyor, ancak başarısız oluyor. Bütün Avrupa kaçıyor. Muhteşem Hollywood versiyonu değil, bir ailenin hikayesi, dünya kontrolden çıktığında hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapıyor.

Kıyamet sonrasını seven bir spiritüelist olarak bu güçlü ironiyi içeride tutalım ve diziye bakalım. Sert ve güzel. Biraz Mandy gibi gore görmek isteyenlere iyi geliyor. 8 gün kaldığı için bir grup din çığırtkanları gidiyor, sonrasında avatar kendini belli ediyor. Bir şeyleri nasıl kutsallaştırdığımızı ya da nasıl da kutsallaştırmaya ki bunun bir anlamı da dışsallaştırmaya ihtiyacımızın olduğunu da gösteriyor. Kendimizle kutsal arasında duygusal bir katman koyuyoruz. Burada da o işi Robin üstleniyor. Kendisini ilk başlarda kilisedeki destek grubu içinde görüyoruz. Mistisizm sağ olsun içimizdeki parçalar kendini buluyor. Arkadaşımız dövmeli bir hapishane kaçkını.

Etrafına birilerini toplamayı başaran Robin, meteorla arasında spiritüel bir bağ kurmuş ve telepatik olarak onunla konuştuğunu, onun ışığıyla da kavmini yönlendirmeye başlayınca yaşadığı bölgede baya popüler oluyor.

Film Alman yapımı olduğunu için +18 bölümlerinin olduğunu söylememe gerek yok. + 18 ile neyi kastettiğimi ben de çok bilmesem de genel bir sembolizm kullanmak iletişim açısından iyi olur diye düşündüm. Yoksa ufak bir orgy bu kapsama girer mi hiç?

Mini dizi de Türk oyuncu Murathan Muslu ile de karşılaşıyoruz. Polis olarak gördüğümüz MM, sert ve kuralcı polis rolünde. Biraz da hayatta kalma konusunda gelişmiş bir özelliğe sahip.

Hikaye Susanne ve Uli’nin durumunu anlatıyor. Hikaye genelde bu döngüde geçiyor. Uli’yi Dark dizisindeki Noah rolünden biliyoruz, burada genelde pek sorun çıkarmayan ve sorun istemeyen bir rolde. Susanne ise hayatta kalmak için değişik işler yapabiliyor.

Bir de genç tayfa var ki onlar farklı bir realite içinde yaşıyorlar. Dizi genel olarak izlemeye ve değer farkı almaya değer nitelikte. Sanırım daha keşfedilmedi zira imdb puanı bana göre oldukça düşük. 8,5 civarında olması gereken bir dizi. Görüntü yönetmeni arada sanatsal kareleri çok güzel yerleştirmiş. Dizi HBO’dan yayınladığını da söylemeden geçmeyelim.

imdb linkine buradan ulaşabilirsiniz.