İstanbul Gedik Üniversitesi akademisyenlerinden Asil Özbay, kadınların yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu tüm dünyaya gösteriyor. 

Geçen yıl başarılı bir şekilde tamamladığı yolculuğunda; dünyanın en zorlu 10 yolu arasında gösterilen Fas’taki Tzi n’Tichka dağ geçidini tek başına motosikleti ile geçmeyi başarmıştı. “Kadınlara Özgürlük Yakışır” mottosuyla yollarda olmaya devam eden Asil Özbay, Dünya ve Türkiye basınında da özgür bir kadın profili çizdi.

Bu yıl ise tek başına motosiklet üzerinde gerçekleştireceği yaklaşık 18 bin km’lik Asya turunda İstanbul’dan başlayıp Gürcistan, Moğolistan, Rusya ve Japonya’ya kadar sürecek. 24 Haziran 2017 tarihinde İstanbul’dan yola çıkacak olan genç akademisyen döndüğünde ise İstanbul Gedik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi’nin de desteği ile “Asya’da Kadın olmak” konulu bir fotoğraf sergisi açmayı ve bu sergiden elde edilen gelirleri Türkiye’deki kadın çalışmaları merkezlerine bağışlamak istediğini belirtti.

Yolculuğu boyunca gittiği yerlerde pek çok farklı kültürü yansıtan kareler fotoğraflayacak olan Asil Özbay, yol hikâyelerini gün gün dikizaynamdadunya.com web adresi ve #kadınlaraözgürlükyakışır hashtag’i ile twitter, facebook ve instagram hesapları üzerinden takipçileri ile paylaşacak.

2015’te Asil Özbay ile yaptığımız röportajı okumak için lütfen tıklayın.