Okuma süresi: 3 dakika

Hindistan’da, Himalayalar‘ın 9 bin fit yüksekliğinde (2743 metre), küçük köyler yetiştirilebilecek en güzel şeyi yetiştiriyorlar. “Toprak Ana”nın, “Gaia”nın bağrında yetişen kenevir. Köylüler ellerinde testerelerle gezen polislerden ve baskınlardan korunmak ve izlenmelerini zoraştırmak adına tarlalarını sürekli daha yukarılara taşımaya devam ediyorlar. Olur da bu dağlarda üç saatlik mesafedeki yüksekliğe çıkarsanız aşağıdaki fotoğraftaki gibi çok sayıda köye ulaşıyorsunuz. Bu köylerde kenevir binlerce ailenin hayatında anahtar rolünü üstleniyor.

1_Himalayan-cannabis-village

Hindistan’da kenevir binlerce yıl eskilere dayanan uzun bir tarihe sahip. Dünyadaki en iyi haşiş çeşitlerinden biri olan charas‘ı ilk yaratan insanlar, Hindistan dağlarında seyahat eden Sadhu‘lardı (Hindu dervişler). 70’li yıllarda dağlara akın eden hippiler, marijuana tüketen köylülerle tanıştıktan sonra köylüler charas da üretmeye başladılar ve oldukça kazanç sağladılar. Evet, belki Lord Shiva karlı zirvelerde meditasyon yapan ve ganja üreten ilk varlık olabilir ancak şimdilerde bu, köylüler için sadece baskılar altında bir ticaret ve yaşam savaşına dönmüş durumda.

Canabis indica üretimini köylüler iyi bir iş olarak görüyor

Hasat zamanında köylüler, kenevir sömeklerini iki elinin arasında sürterek ilerlettiği uzun ve yorucu bu sürecin sonunda ellerindeki kalıntıları toplayarak konsantre halde “charas” elde ediyorlar. On gramlık bir üretim için 50 adet sömek harcanıyor ve batıda bu emeğin gramı 20 dolara varan fiyatlarla satılıyor. Charas, günden güne değer kazanmaya devam ediyor.

4_Himalayan-cannabis-village

Kenevir yetiştiriciliğindeki kazanç köylüleri finansal zorunlulukların dışındaki bir pratiğe zorladı. Zira işçiler ekstrem koşullarda yaşıyorlar ve çoğu çiftçi hayatlarında legal bir şeyi hasat etmiş değiller. Tüm bunlara nazaran, Himalayalar’daki topluluklar bu sıkı çalışmadan çok memnunlar ve her fırsatta kullanımı için maneviyat çerçevesinde telkinde bulunuyorlar.

3_Himalayan-cannabis-village

Hindistan’ın eski narkotik komiseri Romesh Bhattacharji, “Hindistan’da bulunan 640 ilçeden yaklaşık 400’ünde canabis yetiştiriliyor” diyor. 

6_Himalayan-cannabis-village

Her yıl tonlarca üretilen charas yemek, barınma ve eğitim için finansal desteğe dönüşüyor. Cannabis üretimine dair resmi bir numara bulmak illegal doğasından kaynaklı ne yazık ki mümkün olmuyor. Öyleyse bu cannabis operasyonlarını iyilik için artık kapatmak gerekiyor. Marijuana Hindistan’da 1985 yılında yasaklanmasına rağmen, bu topluluklar huzur içinde yaşamaya devam ederken, batı dünyasının ve geniş Hindistan şehirlerinin giderek büyüyen charas talebini karşılamaya devam ediyorlar.

5_Himalayan-cannabis-village 7_Himalayan-cannabis-village 8_Himalayan-cannabis-village

Kaynak: The Plaid Zebra