Ana SayfaYaşamYol TepenlerBu huzurlu köyde, dünyanın çatısında kenevir yetiştiriliyor

Bu huzurlu köyde, dünyanın çatısında kenevir yetiştiriliyor

-

Hindistan’da, Himalayalar‘ın 9 bin fit yüksekliğinde (2743 metre), küçük köyler yetiştirilebilecek en güzel şeyi yetiştiriyorlar. “Toprak Ana”nın, “Gaia”nın bağrında yetişen kenevir. Köylüler ellerinde testerelerle gezen polislerden ve baskınlardan korunmak ve izlenmelerini zoraştırmak adına tarlalarını sürekli daha yukarılara taşımaya devam ediyorlar. Olur da bu dağlarda üç saatlik mesafedeki yüksekliğe çıkarsanız aşağıdaki fotoğraftaki gibi çok sayıda köye ulaşıyorsunuz. Bu köylerde kenevir binlerce ailenin hayatında anahtar rolünü üstleniyor.

1_Himalayan-cannabis-village

Hindistan’da kenevir binlerce yıl eskilere dayanan uzun bir tarihe sahip. Dünyadaki en iyi haşiş çeşitlerinden biri olan charas‘ı ilk yaratan insanlar, Hindistan dağlarında seyahat eden Sadhu‘lardı (Hindu dervişler). 70’li yıllarda dağlara akın eden hippiler, marijuana tüketen köylülerle tanıştıktan sonra köylüler charas da üretmeye başladılar ve oldukça kazanç sağladılar. Evet, belki Lord Shiva karlı zirvelerde meditasyon yapan ve ganja üreten ilk varlık olabilir ancak şimdilerde bu, köylüler için sadece baskılar altında bir ticaret ve yaşam savaşına dönmüş durumda.

Canabis indica üretimini köylüler iyi bir iş olarak görüyor

Hasat zamanında köylüler, kenevir sömeklerini iki elinin arasında sürterek ilerlettiği uzun ve yorucu bu sürecin sonunda ellerindeki kalıntıları toplayarak konsantre halde “charas” elde ediyorlar. On gramlık bir üretim için 50 adet sömek harcanıyor ve batıda bu emeğin gramı 20 dolara varan fiyatlarla satılıyor. Charas, günden güne değer kazanmaya devam ediyor.

4_Himalayan-cannabis-village

Kenevir yetiştiriciliğindeki kazanç köylüleri finansal zorunlulukların dışındaki bir pratiğe zorladı. Zira işçiler ekstrem koşullarda yaşıyorlar ve çoğu çiftçi hayatlarında legal bir şeyi hasat etmiş değiller. Tüm bunlara nazaran, Himalayalar’daki topluluklar bu sıkı çalışmadan çok memnunlar ve her fırsatta kullanımı için maneviyat çerçevesinde telkinde bulunuyorlar.

3_Himalayan-cannabis-village

Hindistan’ın eski narkotik komiseri Romesh Bhattacharji, “Hindistan’da bulunan 640 ilçeden yaklaşık 400’ünde canabis yetiştiriliyor” diyor. 

6_Himalayan-cannabis-village

Her yıl tonlarca üretilen charas yemek, barınma ve eğitim için finansal desteğe dönüşüyor. Cannabis üretimine dair resmi bir numara bulmak illegal doğasından kaynaklı ne yazık ki mümkün olmuyor. Öyleyse bu cannabis operasyonlarını iyilik için artık kapatmak gerekiyor. Marijuana Hindistan’da 1985 yılında yasaklanmasına rağmen, bu topluluklar huzur içinde yaşamaya devam ederken, batı dünyasının ve geniş Hindistan şehirlerinin giderek büyüyen charas talebini karşılamaya devam ediyorlar.

5_Himalayan-cannabis-village 7_Himalayan-cannabis-village 8_Himalayan-cannabis-village

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Semih Yılan
Semih Yılan
22 yaşımdayım. Liseyi yabancı dil bölümünden mezun olarak bitirdim. Üniversite Öğrenimini ise hiç seçmedim. Çünkü benim için üniversiteden çok daha öğretici bir öğretmen vardı. O da kendi yolum ve bu konuda beni yüz üstü bırakmayan öğretmenime minnetim her daim sonsuz. Bu dünya karanlık ve buralarda yeşilin üstünü örten bir şeyler var. Huzursuzluk hakim ve ruhsal uyanışın bireyleri bunu toprakta, suda hissediyorlar. Bir şeylerin değişmesi gerek ve bu konuda savaş yanlısı olamayacağımıza göre müziğimizle, kalemimizle, sanatımızla; kısacası üretimimizle değişimin kültürel getirisinden yana oluyoruz. Alternatif yaşamların, sevginin hakim olduğu bir dünya hayalleri masumiyetini her daim koruyarak ilerleyişe devam edecek. Bu Planda gönüllü çevirmen olarak Gaia Dergi'ye sevgiyle yardımlarımı sunuyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol