Okuma süresi: 4 dakika

Vice internet sitesindeki Nick Rose’un haberini Gaia Dergi için Esin Menekşedağ çevirmiştir.

Ayahuska deneyimi hakkında görsel anlamda fikir edinebilmek için Perulu Pablo Amaringo’nun ayahuasca karışımı sayesinde gördüğü sanrıları rengârenk bir anlatımla betimlediği tablolarına göz atabiliriz.

***

Etiyopya’da kahve çekirdeği avına çıkıp, Japonya’nın tapınaklarında sarhoş olabilir ya da evinize yakın bir yer düşünüyorsanız, Kentucky’de David Bowie şarkıları eşliğinde imalat yapan viski fabrikasını ziyaret edebilirsiniz.

Ama gerçekten zihninizin sınırlarını zorlamak istiyorsanız Washington’daki insan bilincinin son raddesini ziyaret edebilirsiniz.

Peru kökenli ruhani Ayahuasca Healings Enstitüsü, Amerika’da kilise statüsüne çıkarıldı ve kuruculara göre bu, onu Amerika’daki ilk yasal ve kamusal kilise yapıyor.

ayahuska-2

Ayahuasca karışımını daha önce duymamış olanlar için doğadaki en tesirli halüsinojenlerden birini içeren Peru Amazonlarına has bitkisel bir karışımdır diyebiliriz. Sadece yoğun, hayat değiştiren türde görülere değil; şiddetli kusmalara da sebep olabiliyor.

Yerli halklar en dipte yatan ruhsal sorunların kaynağını yok etmek için yüzyıllardır ayahuasca kullanıyor. Özellikle Batı’da ayahuasca; depresyon, bağımlılık ve post travmatik stres bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde giderek daha çok kullanılıyor.

Ayahuasca Healings’in kurucularından Trinity de Guzman’la bu bitkisel karışımın mistik özellikleri ve bu yeni kilisenin Amerika’nın uyuşturucu ve din kuralları çerçevesine nasıl bir resim olacağı hakkında konuştuk.

ayahuska-1

Merhaba, Trinity. Ayahuasca nedir?

Binlerce yıldır yerli kabilelerin kullandığı kutsal bir iyileştirme yöntemidir. Kabileler tarafından ruhsal, fiziksel, zihinsel hem de duygusal yönden kendilerini iyileştirmede araç olarak kullanılmaktadır. Ama en önemlisi ruhlar âlemiyle bağlantı kurmada bir araçtır.

Ayahuasca yasal mı?

Ayahuasca kontrolü mümkün olmayan bir madde. Ama bitkiden elde edilen DMT (dimethyltryptamine) adlı madde Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) tarafından kontrol edilen başlıca maddelerden. Ayahuasca kendisi yasaklanmış bir karışım değil ve ruhsal bir ritüel ortamında kullanımı yasal. Yani basitçe söylemek gerekirse eğer dini bir amaç söz konusuysa, ayahuasca yasal oluyor. Bir kilisenin gözetimi altında kullanımı yasal. Bu yasal korumayı sağlayan bir kilisenin üyesi olunmalı.

Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo
Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo

Karışımı neden demliyoruz?

Chacruna ve ayahuasca olarak adlandırılan bu iki bitkinin etken maddelerini açığa çıkarmak için onları demlemelisiniz.

İçinde alkol bulunmayan bu karışım neden kusmaya sebep oluyor?

Kusma konusunda çoğu insanın kötü deneyimleri var. Çoğunlukla gıda zehirlenmesinden, aşırı alkol tüketiminden ya da hastalık sebebiyle kusarsınız. Kötü bir şeye karşı olan tepkidir aslında ve sizi iyi hissettirmez.

Ama ayahuasca kullanımında vücudunuzdan atılan sadece içinizdeki sıvı değildir. Farkına bile varmadığımız ama aslında hep yanımızda taşıdığımız yük gibidir bu. Bu içindekini kusarak boşaltma eylemi çok özgürleştirici ve rahatlatıcıdır ki çoğu kişi kendilerini tüy kadar hafif hissettiklerini söylüyor. Bu deneyim bizi düşüncenin ve oluşun belirli kalıplarına hapseden esaretin sımsıkı zincirlerinden arınmanın yoludur.

Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo
Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo

Karışımdaki insanların halüsinasyon görmesine sebep olan madde nedir?

Asmanın kendisi zaten MAO (monoamin oksidaz) inhibitörü içeriyor, aynı zamanda karışımda yaprakları güçlü bir sanrılandırıcı olan DMT molekülünü içeren chacruna bitkisi de bulunuyor. MAO inhibitörleri olmasaydı, DMT sindirildi ve vücut tarafından emilmezdi. Ama karışımın kimyasal bütünlüğünün ötesinde olan şey ruhtur. DMT’nin çok farklı olmasının sebebi budur ki onu bir defa bitkiden ayırdınız mı ruhunuzdan da arınırsınız.

O zaman ruhlar âleminde olanın fiziksel bir yansıması diyebiliriz?

Evet, kesinlikle.

Süreci bana açıklayabilir misin?

Tabii ki. Karışım büyük bir kabın içinde yedi güne kadar ateşte durmalı. Hazırlanması kapsamlı ve ayrıntılı bir süreçtir. Sabit sıcaklık bitkilerin içindeki bileşenlerin sıvının içine çözülmesini sağlar. Ateşi izleyerek sürekli dua edilmeli ve karışıma su eklenmelidir.

Karışımın tadı güzel mi?

Tadı hiç güzel değil. Çok acı bir tadı var. Asmadan yapıldığı için tadı ağaç kabuğu gibidir- tatlı değildir. Çer çöp yemek gibidir. Ama genellikle içilen miktar yaklaşık 60 mililitre olduğundan hızlıca içilebilir.

Eğlence amaçlı kullanılabilecek bir uyuşturucu değildir. Bilincimizin karanlığına yolculuk yapmak, acılarımızı, kalp kırıklıklarımızı, sorunlarımızı hele ki hala çözümleyemediğimiz travmalarımızı keşfe çıkmak eğlenceli bir deneyim değildir. Her zaman tam da ihtiyacınız olan şeyi size verecektir. Size zorlu bir deneyim yaşatacaktır.

Karışımı içtikten sonra görsel olarak neler deneyimliyorsunuz?

Görüler yavaşça süzülmeye başlıyor ve karışımın demlenme süresine ve eyleme yüklenen anlama göre değişiyorlar. Bunların hepsi deneyimi etkiliyor. Sonrasında her şey rengarenk, renklerin birbirine karıştığı bir tişört gibi. Bu süreç uzun sürmüyor ve çok soyut bir boyut, bu sadece ruhun bu boyuta girişi. Bundan sonra macera başlıyor ve Anne Ayahuasca’nın ruhuyla bağlantı kuruluyor.

Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo
Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo

American Ayahuascha Healings tesisi için neden Elbe, Washington’ı seçtiniz?

Enerjisinden dolayı Pasifik kıyı bölgesini seçtik. Doğa Ana’yla iç içe ve doğal kaynaklar bakımından zengin bir bölge.

Ayahuasca kiliseleri diğer kuzey Amerika kiliselerinden nasıl ayrılıyor?

Diğer kiliseler Tanrı hakkında konuşurlar ve orada herkese vaaz veren bir kişi- papaz gibi- Tanrıyla olan bağlantıdır. Ama yerel Amerikan kiliselerinde amaç Tanrı’nın kendisiyle bağlantı kurmak ve Yaratıcıyla doğrudan bir deneyim yaşamaktır.

Ayahuascha Healings nasıl bir kilise halini aldı?

Aslında Oklevueha Yerel Amerikan Kilisesi’nin bir parçası olan ve Kızılderililerin kültürel uygulamaları ve geleneklerini korumak için tasarlanmış Kızılderili Dinsel Özgürlük Hareketi’nin vasıtasıyla ayahuska gibi kutsal cisimleri kullanma yetkisi olan New Haven Yerel Amerikan Kilisesiyle birlikte çalışıyorduk. Sonuç olarak, bize gelirsek, hükümet yerel ayinlerimize, törenlerimize, peyote ya da ayahuasca gibi bitkisel öncülerimize müdahale edemez.

Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo
Kaynak: Pablo Amaring,fineartamerica.com/profiles/pablo-amaringo

Ayahuasca’nın sana kişisel anlamda nasıl bir yararı oldu?

Bu karışım sayesinde büyük bir değişimden geçtim. Ama bunun özünde içimdeki amaç yatıyor. Beni öyle bir noktaya getirdi ki amacımı gerçekleştirmekten başka çarem yoktu. Bu deneyim size almaya açık olduğunuzu verir. Kötü bir çocukluk geçirdim ve bu birçok yönden etkiledi beni, özellikle insanlarla ilişkilerimde ama bu deneyim daha net görebilmemi ve beni yıpratan düşüncelerden kurtulmamı sağladı.

Ayahuskayı ilk deneyimlediğim gece hayatımın en zor zamanlarından biriydi. Cenin pozisyonunda yatıyordum, ağlayarak, titreyerek ve kusarak. O an biliyordum ki bunu dünyayla paylaşmak için oradaydım, ne şekilde olacağını bilmiyordum.