Okuma süresi: 3 dakika

Sirke sözcüğü Farsça ekşi anlamına gelmektedir. İnsanların şarap yapmaya başladıkları tarihten itibaren sirkeyi tanıdıkları söylenir. Yunanlar, Asurlar, Mısırlılar ve Romalılar sirkeyi yemeklerde konservelerde ve ilaç olarak hastalıkların tedavisinde kullanırlardı.

Mısır ve Çin’de yapılan kazılarda 8 bin sene öncesine ait kaplarda sirke izlerine rastlanılmış, Babillerin bundan 7 bin sene evvel hurmadan sirke yaptığı ve sirkeyi tedavi amaçlı kullandıkları anlaşılmıştır. Asurlular ise sirkeyi kulak ağrılarının tedavisinde kullanıyordu.

Sirke bunlara benzer birçok medeniyet tarafından kullanılmış yaraların dezenfekte edilmesinde ezik ve çürüklerde, yılan ve çiyan sokmalarına karşı kullanılmıştır. Romalılar sirkeyi üzümden hurmadan ve bazı tahıllardan yapıyordu. Columella Romalı askerlerin yola çıktıklarında mikrop öldürücü güç verici ve serinletici poşka denen sirkeli su içtiklerini yazmıştır.

Onlarca halk binlerce yıldır sirkeyi şifalanmak ve korunmak için kullanırken bizler neden hâlâ sadece salata ve turşularımıza sirke koyuyoruz? Sirke bizlerin ve evlerimizin temizliğinde kullanılabilecek ortak maddedir.

Bakalım şimdi sirke nelere iyi geliyormuş ve nasıl kullanılmalıymış?

 • Elma sirkesi tamamen doğal bir üründür. Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilir. Elma sirkesi kullanarak evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz.
 • Elma sirkesi dişteki lekelerin temizlenmesinde yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın.
 • Saçlarınızı zeytinyağlı sabunla yıkadıktan sonra elma sirkesi ile durularsanız daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Boş bir şampuan şişesine 2 kaşık elma sirkesi ve bir bardak soğuk su koyarak çalkalayın. Etkili sonuç için haftada iki kez bu işlemi yapmanız doğru olacaktır.
 • Ağız kokularına karşı 1 çay bardağı suya 1 yemek kaşığı sirke eklenerek haftada bir kez gargara yapılır.
 • Elma sirkesini seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Bu cildinizi temizleyecektir akne, siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir. Aynı zamanda 1 bardak suya 1 yemek kaşığı sirke atarak makyaj temizleyici elde edebilirsiniz.
 • Orta kulak iltihabına karşı 1 çay kaşığı sirke 2 çay kaşığı su karıştırılır kulağa bir damla sıkılır.
 • Güneş yanıkları için, banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dakika kadar içersinde bekleyin.
 • Elma sirkesi siğil tedavisinde de etkilidir. Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup flaster bant ile kapatın. Sabaha kadar açmayın. Siğilin tekrar oluşmaması için aynı işlemi birkaç gün daha tekrarlayın.
 • elma sirkesi 2Elma sirkesi doğal bir tıraş sonrası losyonudur. 2 tatlı kaşığı sirke 1 fincan suyla karıştırılıp kullanılabilir.
 • Güneş yanıkları için, banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dk kadar içersinde bekleyin.
 • Asit içerikli elma sirkesi ile mide asidinin tedavisi çok tuhaf gelebilir, ancak araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutup üzerine bir bardak su için. Ancak ülseriniz varsa elma sirkesini tek başına içmeyin. Bu aynı zamanda homeopatik bir uygulamadır.
 • Elma sirkesi, tüm dahili sisteminizi korur. Beden, sürekli bir denge durumuna ulaşmak için çabalamaktadır. Elma sirkesi bedenin sağlıklı alkali pH düzeyine erişmesi için yardımcı olur.
 • Bedenin pH dengesine yardımcı olmasının bir sonucu olarak, elma sirkesi toksin atıcı etki yapmaktadır. Araştırmalar kalp damar dolaşımı geliştirdiğini ve karaciğeri temizlediğini göstermektedir.
 • Elma sirkesi evcil hayvanlarda pire kovucu olarak kullanılabilir. 1 ölçü elma sirkesi ile bir bardak suyu karıştırıp evcil hayvanınızın üzerine spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın. Pire varsa yok olacaktır.
 • Elma sirkesi tuvaletlerin temizlenmesinde kullanılabilir. Klozetin içerisine biraz elma sirkesi dökün ve suyunu çekmeden bir gece bekletin. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca bir ölçü elma sirkesi-bir ölçü su karışımı ile fırın içi, mutfak tezgahı, cam ve ayna temizliği yapılabilir

Sirkeyi nasıl yaparız?

İki kilo Amasya elmayı iyice yıkayıp, kabuklarıyla beraber küçük küpler halinde doğrayın ve 5-6 litre kapasiteli cam kavanoza koyarak, üzerini kapatacak kadar içme suyu ekleyin. Bir çay bardağı kadar doğal sirke anası koyup üzerini tülbentle örtüp 29 derecelik gölge bir yerde 15 gün muhafaza edin ve 15 günün sonunda güle güle kullanın.