Söğüt ailesi. Normalde kural her aileden bir gezgin çıkmasıdır. Ailenin zıpırı, kabuğuna sığmayanı, dünyayı merak edeni vurur kendini yollara. İçindeki merakı, keşfetme hissini bastıramaz bu çocuk. Söğüt ailesindeyse işler daha fena! Ailenin iki çocuğu da hayallerinin peşinden gidip dünyayı keşfe çıkmışlar! İkisi de kendi yolunda, ikisi de keşifte.

Rüzgârın İzinde

Anlatmaya Serkan ile başlayalım. Serkan bir bilgisayar mühendisi. Her genç bilişimci gibi özel sektörde koşturmuş bir süre. Sonra bu böyle gitmez deyip yüksek lisansını yapıp kendi şirketini kurmuş. Mühendisten çok motor tutkunu Serkan; Gezgin, fotoğrafçı ve yazar. Üniversite yıllarında tren otobüs gezerken iş hayatına atıldıktan sonra motor tutkusuyla seyyah yanı birleşmiş ve motoruyla düşmeye başlamış yollara. Türkiye ile başlayan gezmeleri Afrika, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu diyerek devam etmiş. Toplamda 58 bin km yol yaptı. Şu anda Japonya yollarında Serkan. Her gittiği yolda rotada sürekli paylaşımlar yaparak bizleri de bilgilendiriyor sağ olsun. Çektiği fotoğraflar, yol deneyimleri ve tavsiyeleri o rotayı tercih edeceklere rehberlik ediyor. Çadırında, ucuz otellerde kalıyor minimum harcayıp maksimum geziyor. Serkan’ın hayat felsefesi; “Hayat kısa görecek çok yer var” bu yüzden gittiği yere ikinci defa gitmiyor.

Rüzgarın İzinde 5

Rüzgarın İzinde 4

Rüzgarın İzinde 3

Rüzgarın İzinde 1

Tatlı Gezgin

Radarımızı Kazakistan’dan Rusya istikametine devam eden Serkan’dan dünyanın diğer tarafında yoluna Amazon Nehrin’de devam eden Gülçin’e çeviriyoruz. Evet evet, bir kadın kendisi, yanlış okumadınız. Dünyayı tek başına gezen bir kadın o. Matematik okumuş Gülçin. Eğitimci olayım derken bankacı olmuş. E yorulmuş bu işten güçten ve erkenden emekli etmiş kendini. E yani dalış, tırmanış, rafting gibi hobileri olan birini bankada hayal etmek de zor tabii. Yurt dışı tatillerinde farklı kültürleri keşfetmenin büyüsünü yakalayan Gülçin artık duramaz olmuş ve bir motor almış. Plakasındaki TG harfleri lakap olarak yapışmış üstüne ve Tatlı Gezgin böylece çıkmış ortaya. 50’den fazla ülkeyi 500’den fazla şehri görmüş. Bazen motorla bazen arabayla bazen de çantası sırtında gezmiş durmuş… Gezmeden vakit buldukça danışmanlık yaparak para kazanmaya çalışıyor kendileri. Gülçin’in hayat felsefesi: “Yola çık. Sınırları geç. Hayatı keşfet.”

Tatlı Gezgin 4

Tatlı Gezgin 3

Tatlı Gezgin 2

Tatlı Gezgin 1Bizlere kaşifin ruhunu, heyecanını aşılayan bu güzel insanlara teşekkürler!