Ana Sayfaİnsan ve ToplumArkeolojiKanada'da keşfedilen eski bir köyün tarihi 14.000 yıl geriye uzanıyor

Kanada’da keşfedilen eski bir köyün tarihi 14.000 yıl geriye uzanıyor

-

Kanada’da 14.000 yıllık eski bir köyün bulunması, Kuzey Amerika’daki erken dönem uygarlık anlayışımızı sonsuza dek değiştirebilir. Araştırmacılar, yerleşim yerinin Giza piramitlerinden çok daha eski olduğunu tahmin ediyor ve burada Buz Devri’nden kalma araç gereçler buldular. Bu köy, Kuzey Amerika’da bugüne kadar ortaya çıkardığımız en eski yerleşim yerlerinden biri ve Heiltsuk yerlilerinin sözlü tarihiyle de uyumlu.

Hakai Enstitüsü ve Victoria Üniversitesi’nden araştırmacılar, First Nations (İlk Milletler) üyeleriyle birlikte Victoria’nın yaklaşık 500 km kuzeybatısında bulunan Triquet Adası’ndaki araç gereçleri gün yüzüne çıkardı. Olta iğneleri, mızraklar ve ateş yakmak için kullanılan araçlar buldular. Bu eski köyün geçen yıl keşfedilmesi sayesinde araştırmacılar, Britanya Kolumbiyası’nın kıyı şeridinde büyük bir insan göçünün yaşanmış olabileceğini düşünüyorlar.

IFL Science’a göre, arkeologlar bir zamanlar insanların Kuzey Amerika’ya Rusya ve Alaska arasındaki kara köprüsü aracılığıyla gelmiş ve oradan da yürüyerek ilerlemiş olabileceklerini düşünüyordu. Ancak son keşif, insanların kıyıya teknelerle gelmiş olabileceğini gösteriyor; sahil yolu muhtemelen iç kesimdeki yoldan önce vardı.

Kazı çalışmalarında bulunan Victoria Üniversitesi doktora öğrencisi Alisha Gauvreau, CTV News Vancouver Island’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“[…] Bu keşif, Kuzey Amerika’nın ilk insanlarıyla ilgili olan algımızı değiştiriyor.”

Keşif, Heiltsuk yerlilerinin sözlü tarihine uyuyor. Heiltsuk’lar eski sahil köylerinin hikayelerini kuşaklar boyunca anlatmışlardı. Heiltsuk yerlisi olan William Housty, CTV News Vancouver Island’a, “Bu hikayelerin nasıl bugüne kadar geldiğini düşünürsek, arkeolojik kanıtla desteklenmesi inanılmaz.” diye belirtti.

Fotoğraflar Hakai Enstitüsü ve Inhabitat sitelerinden alınmıştır.

Kaynak: The Daily Llama

SON YAZILAR

Üzerinde dünyanın en eski dövmesi bulunan Mısırlı mumya 100 yıldır İngiliz Müzesi’nde

5,200 yıllık Antik Mısırlı'nın kolunu kaplayan hayvan resimleri, yeni kızılötesi muayenesinden sonra keşfedildi. Bilim insanları dünyanın bilinen en eski dövmesini keşfettiler. Dövme İngiliz Müzesi’nde geçtiğimiz 100...

Fransız Kültür Merkezi’nden Edhem Eldem konferansı: “Osmanlı arkeolojisinin ilk dönemlerine eleştirel bir bakış 1840-1880”

Fransız Kültür Merkezi arkeoloji temalı konferans serisine Prof.Dr. Edhem Eldem ile devam ediyor: Prof. Dr. Edhem Eldem, "Osmanlı arkeolojisinin ilk dönemlerine eleştirel bir bakış 1840-1880"...

2011’de İsveç’te bulunan, 8 bin yıllık insan kafatasları hakkındaki bulgular paylaşıldı

Kazığa geçirilmiş şekilde bulunan kafatasları, avcı toplayıcıların yaşamlarıyla ilgili soruları da beraberinde getirdi. Stockholm Üniversitesi ve Kültür Mirası Vakfından (Cultural Heritage Foundation) oluşan araştırmacı grubu, Motala...

Türkiye’de bulunan ve bir dönem hayvanların bırakılıp ölümlerinin izlendiği “Cehennem Geçidi”nin sırrı belli oldu!

Denizli’de bulunan Pamukkale’deki antik şehir kalıntılarının arasında, Frigyalıların kullandıkları bir mağara da bulunuyor. Bu mağaraya o dönem girenler sağ çıkamıyorlardı ve burası adeta bir idam...
BilimFaresi
BilimFaresi
Bilimsel haberler ışığında evreni ve yaratılışı daha da iyi tanımaya çalışıyorum. Bilgileri paylaşmaya, ışığı ve kelamı taşımaya niyetiyle oluyor her şey.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol