Ana SayfaEkolojiTarım & GıdaMacaristan'dan GDO'lu mısır üreticilerine büyük darbe

Macaristan’dan GDO’lu mısır üreticilerine büyük darbe

-

Genetiği değiştirilmiş bitkilerin ekiminin ve tohumunun hazırlanmasının kesinlikle yasak olduğu Macaristan, geçtiğimiz günlerde GDO’lu tohum konusunda cesurca bir hamle gerçekleştirdi.

Her yıl Kırsal Kalkınma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sıkı denetimler bu kez binlerce dönümlük mısır tarlasında karışık bir şekilde ve yer yer Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) içeren tohumlar kullanıldığını tespit etti.

Bakanlık sekreteri Lajos Bohnar, ayırım yapılmadan binlerce hektarlık mısır tohumunun takılarak toptan imha edildiğini ve kontrollerin ülke çapında devam ettiğini açıkladı. Bohnar ayrıca, GDO’lu tohumların hangi yöntemlerle diğer tohumlukların arasına karıştırıldığını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını da ekledi.

Macaristan diğer Avrupa ülkelerinin aksine GDO’ya açtığı savaş ile toprakları temiz ülke olarak tanınıyor. Ekinler ne kadar yakarak temizlenmiş olsa da bu durumun Macaristan’ın ekin prestijine zarar verecek gibi görünüyor. Ekinler yakıldığı ve mevsim değiştiği için çiftçinin zararı oldukça büyük. Macaristan Kırsal Kalkınma Bakanlığı çiftçilerin zararlarının tohumları aldıkları firmalar tarafından karşılanması gerektiği açıklamasını yaptı.

Binlerce dönümlük arazideki ekinin imhasının maddi anlamda büyük zarara neden olduğu açık ama uzmanlara göre bu gelişmeyle Macaristan’ın karşı karşıya kalabileceği prestij kaybı daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Eğer böyle bir prestij kaybı yaşanırsa Macaristan temiz ekin piyasasını elinde tutamayabilir. Bakanlığa göre tohumlar polen saçacak duruma gelmeden fark edilip imha edildikleri için toprakları GDO’dan etkilenmedi.

gdo macaristan

Tüm bu tehlikelere rağmen Macaristan Devleti, biyoteknoloji devi Monsanto’ya karşı cesur bir tavır sergiledi ve topraklarını koruma yolunu seçtiklerini bildirdi. Ancak GDO’lu tohumların nasıl sızdığı hâlâ muallakta.

BBC Muhabiri Tarık Demirkan‘ın haberine göre, genetiği değiştirilmiş bitki tohumu hazırlayan dev şirketlerin, buna benzer uygulamaları geçtiğimiz yıllarda Latin Amerika ülkelerinde de gündeme getirmişlerdi. Bu ülkelerde de nasıl olduğu bilinmeden GDO’lu bitkiler tarım alanına sızdırılmış, birkaç yıl içinde ülke tarımını istila etmişti. Genetiği değiştirilmiş bitkiler, bitki ilaçlarına dayanıklı bazı genlerin laboratuarlarda yerleştirilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu bitkiler bitki ilaçlarına karşı çok dayanıklı olduğundan tarlada,ayrık otlarını yok eden yoğun ilaçlamaya karşı dayanıklılar. Ama insan sağlığı ve diğer bitkiler açısından ise ne gibi tehlikeler taşıdığı henüz tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle de doğa ve çevre sağlığı uzmanları bu tür bitkilere şiddetle karşı çıkıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Peru da topraklarına 10 yıllık süre zarfında GDO’lu tohum yasağı getirerek gündeme oturmuştu.

Kaynak: Real Farmacy

SON YAZILAR

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...

Girişimci kadınlar Giresun’da atalık tohumlarla organik üretimi e-ticarete taşıdı

Özellikle son bir yıla yakın süredir içinden geçilen bu zorlu pandemi sürecinde evde yemek pişirme oranı oldukça arttı. Aynı zamanda gıdanın bağışıklık üzerindeki etkisi ve...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...

Daha önce hiç görmediğiniz meyveler ve sebzeler | Video

https://vimeo.com/345700977 Bu bir tarla öyküsü. Ama herhangi bir tarla değil, hayal gücünün filizlendiği bir toprak. Garip, ilginç, harika, lezzetli şeyler yetiştiriyoruz. Dürüst olmak gerekirse, daha acayip daha iyi oluyor. Mesela? Mashua, oca, badger...
Özge Yıldırım
Özge Yıldırım
Bir peri olsaydım keske. Kollarım Temel Reis gibi güçlü olsaydı. Annesiz çocuklara sıkı sıkı sarılsaydım.. Bir kalbim olsaydı kocaman, içine tüm canlılara yetecek kadar sevgi koysaydım. Sırtımda sihirli bir heybe olsaydı. Açım diyen herkesi doyursaydım. Kulaklarım iri iri olsaydı ve dünyanın öbür ucundan ah! diyeni duysaydım. Bacaklarım evrenin en hızlı atı olsaydı, ah diyen herkese yetişip koşsaydım. Hiç yorulmayan bir elim olsaydı da tüm ağır işleri ben yapsaydım. Dünyanın her lisanını bilseydim, bildiğim herşeyi öğretseydim. Damarlarımdan kan yerine vicdan aksaydı, cebimde tüm çocukları iyileştirecek bir ilaç olsaydı. Geri kalan tüm zenginlikler, şan, şöhret, para, pul hepsi de sizin olsaydı. Olmadı olamadı.. O kadar ağladım ki okyanuslar taştı. Dayanamadı Tanrı "Tek bir dilek hakkın var, hadi iste gerçekleşsin" dedi. Bir pencere diledim, bütün dünyaya ulaşabileceğim. İşte bugün o penceredeyim.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol