Denim Day, yani Kot Günü, 18 yıl önce tecavüze ve cinsel tacize karşı farkındalık oluşturmak için insanların kot pantolon giydiği bir gün haline gelmiştir.

Kot Günü’nün tarihi 25 yıl önce İtalya’da yaşanan, pek çok örneğini günümüzde de maalesef duyduğumuz üzücü bir olaya dayanmaktadır.

1992 yılında Roma’da yaşayan 18 yaşındaki bir genç kız, 45 yaşında evli bir sürücü eğitmeni tarafından daha ilk dersinde kaçırıldı. Adam onu ıssız bir yola götürdü, araçtan zorla çıkardı ve pantolonunun bir bacağını çıkartarak ona tecavüz etti. Kimseye söylememesi için onu öldürmekle tehdit etti. Olaydan bir gece sonra genç kız ailesine durumu anlattı, ailesi de dava açması için onu destekledi ve ona yardım etti. Suçlu tutuklandı, kovuşturmadan sonra tecavüzden hüküm giydi ve hapis cezasına çarptırıldı.

Cezaya itiraz etti. Dava İtalyan Yüksek Mahkemesi’ne kadar uzandı. Birkaç gün içinde dava düştü, suçlu görevden alındı ve salıverildi. Mahkeme başkanı açıklamasında: “Mağdur o kadar dar bir kot pantolon giymişti ki çıkarırken ona yardım etmek zorunda kaldı, ve pantolonu çıkartmakla da bu tecavüz değil karşılıklı bir sekstir” diye öne sürmüştü.

Karara öfkelenen İtalyan Parlamentosu’ndaki kadınlar birkaç saat içinde derhal harekete geçti ve kararı protesto etmek için işe giderken kot pantolon giydiler. Bu ses getiren mesaj Kaliforniya Senatosu ve Meclisi’ni de aynısını yapmaya teşvik etti ve protesto Peace over Violance (Şiddete Karşı Barış) kuruluşunun yöneticisi olan Patricia Giggans’a ulaştı ve Denim Day yani Kot Günü Los Angeles’ta doğmuş oldu. İlk Kot Günü, 1999 yılı Nisan ayındaydı ve o zamandan beri her yıl devam etti.

Peace over Violance kuruluşunun yöneticisi ve Denim Day kampanyasının kurucusu olan Patricia Giggans, kampanyanın sayfasından yayımladığı mektubunda, bu kampanyayı tecavüz ve cinsel tacize karşı çalışmak isteyen herkese ulaşmak için oluşturduklarını söylüyor. İnternet sitelerinden “Denim Day Toolkit 2017″i indirmelerini, kampanya logosuna, metinlerine, sosyal medya araçlarına ve stratejilerine ulaşıp çevrelerinde değişimi başlatmalarını istiyor. Tecavüz mağdurlarını destekleyen yerel hizmetler için para toplamak adına bu kampanyayı ve materyallerini kullanma çabalarını desteklediklerini söylüyor.

Denim Day kampanyası, cinsel şiddet farkındalık ayı olan Nisan’da bir Çarşamba günü duyuruldu.

Kot Günü bu yıl 26 Nisan 2017’de idi ve Giggans bu yıldan itibaren herkesi, kampanyayı ailenize, arkadaşlarınıza ve karar mercilerine ulaştırmaya davet ediyor.