Okuma süresi: 3 dakika

The Queen’s Gambit, Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanına dayanan NetFlix’de yayınlanan mini dizi. Scott Frank ve Allan Scott dizinin yapımını üstlenirken, diziye Anya Taylor-Joy’un oyunculuğu ayrı bir tesir yüklediğini söyleyerek yazımıza başlayalım.

The Queen’s Gambit 23 Ekim’de NetFlix’te yayınlanır. Kısa süre sonra dikkatleri üzerine çekiyor ve hepimizin bağlı olduğu ağ aracılığıyla bize de geliyor bu bilgi. Nikola Tesla’nın kuşları hala oralada bir yerlerde. Diziye dram demişler ancak dramlık çok bir şey bulamadım. Şu anda dizinin imdb puanı 8.8 biraz daha artması uygundur.

The Queen’s Gambit’in en güzel tarafı size o dönemin atmosferini çok iyi vermesi. Saçlar, kıyafetler, genel yaklaşım, yaşam şekli… Kadının toplumdaki konumu, eril ifadelerin illüzyonu, parasal gerçekliğe bakış, (evin 7 bin dolar olması gibi), müzikleri dansları, makyajı size o zamanı veriyor. Bu işi kim yaptıysa ve işlem genel adı neyse oldukça başarılı. Sahne tasarımı mı acaba?

The Queen's Gambit: Thomas Brodie-Sangster Is TVs New Fit King

Satranç sırasında ortaya çıkan yenme/yenilme duygusuna bağlı astral beden dengesizlikleri de güzel verilmiş. Kişilik Egosunun, astral dengesizliği normalleştirmek için kullandığı başlıca araçlar arasında kibir geliyor dizide. Tabi, sonradan işin içine alkol giriyor.

The Queen’s Gambit’in konusu, satranç konusunda en iyisi olmak isteyen genç hanımın hikayesi. Karşısındaki tek rakibi de tabii ki soğuk savaşta oldukları Rusya. Bir de ABD’nin bireyci yaklaşımına karşı, SSCB’nin daha kolektif yaklaşımı var. Dizinin sonunda, Benny bu yaklaşıma hasar veriyor ve olası bütün hamleleri çalışıp Beth’e iletiyor. Geçişler ve karakter gelişimi tadında verilmiş.

Dizide ara ara Beth’in geçmişine yolculuk yapıyoruz. Ancak yolculuklarımızdan çıkaracağımız bir davranış paterni bulunmuyor. Sadece izliyoruz? Beth, yeni evine geçince alkolik ancak minnoş ev hanımı anne ile karşılaşıyoruz. Annenin bir anı, Requiem for a Dream’deki annenin TV başında geçirdiği uzun saatler sonrası delirme anına çok benziyor.

Filmde o zamanlar yasal olan ilacın fazla kullanıma bağlı etkileri de değerlendirilmiş. Nedense, bağımlılık üzerine bazı kareler var. Çok kolay bağımlılık geliştirilebileceğini hissettiriyor. Daha fazla haz için pedala basan fare gibiyiz bir yerde sanırım. Hayvan beden taşıyarak şuur geliştirmeye çalışmanın tekrarla bir ilişkisi oluğu açık? Her gün içmek, cinsellik yaşamak, yemek yemek gibi.

Dizide Rusların taktikleri ve düşüncesel oynamaları güzel işlenilmiş. Bir de duygu durumu çok stabil olmayan ve doğasındaki su ile çok barışık olmayan bir hanım, diğer tarafta susuz bir adamın mental seviyedeki hamleleri. Susuzluk empati eksikliği, sevgi ifadesi eksikliği ile gelirken, fazla sulu olmak da dengesizlikle gelebiliyor. Daha sonra dengesi kaçan astral beden için ver elini uyuşturucu ve cinsellik. BAM! Bedenlerdeki çöpler birikmeye başlar. Beş yıl sonra hastalıklar gelir?

Does Beth beat Borgov in The Queen's Gambit? The final match of Netflix's  chess series explained – HITC

Güzel hanım, cinsel enerjisini rakiplerinin üzerine salmıyor. Erkek baskın topluluk içerisindeki yavaş yavaş yükselişi Ego kırıcı olarak çalışsa da, baskın kadın figürü ile erkek çocukları üzerinde hâkimiyet kurmuyor. Bunu görmek isteyenler olabilirdi? Bu ayrı bir sorun olsa da, ilişkilerin temelindeki güven kavramının nasıl şartlandırıldığını bizlere gösteriyor. Kök çakranın işleri çok temel seviyede kendini ifade eder ve genellikle istediği duyguyu ikinci çakradan alır. Bunun o kadar çok örneği var ki … Dengede bir ilişki kurmak için ciddi çalışma gerekiyor. Bu ilişkiyi partner olarak almayın. Önce kendinle, doğa ile ilişki kurmak.

Her olayı, karşılaşmaları nasıl görmek gerekir? Dizileri, ifadeleri, tutumları, davranışları? Görünen ile görünmeyen arasındaki ilişkileri? Zihinsel olarak haz almadan gözlemek ve soyut nedenselliğe dair gözlem yapabilmek. Evet, bu dizi de bu imkan var. Tesiri vermişler.

Yıl bitmeden güzel işler oluyor. Dikkatimiz kendimizde olarak izleyelim.