Geyikbayırı Kaya Tırmanış Bölgesi’nin ana kaya bandına, doğayı mahvedecek, kaynakları kurutacak faaliyetlerin ilk adımı olarak maden arama ruhsatı verildi.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın beşinci gelişmiş doğa sporları merkezi olan; Geyikbayırı bölgesi Toros Dağları eteklerinde ve Antalya’ya 25 km uzaklıkta bulunan muhteşem bir coğrafya. Bölge; kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, moto-cross, off-road gibi doğa sporlarına, kuş ve bitki gözlemi gibi bilimsel yaklaşımlara, mesire yerlerine, yaylalara ve antik şehirlere ev sahipliği yapmakta ve bu özellikleri sayesinde on binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Bölgenin sadece kaya tırmanış geçmişi 15 yıla dayanmakta. Kaya tırmanışı için her yıl 10 binden fazla yerli ve yabancı sporcu bölgeyi ziyaret ederken, eko turizm yolu ile Antalya’nın ve civar köylerinin ekonomisine ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmaktadır.

Dünya çapında markaların sponsor olduğu uluslararası şenliklerin Türkiye ayağı yine bu bölgede yapılarak turizmin gelişmesine yardım etmektedir.

Ne yazık ki bu özel ve önemli bölgedeki ana tırmanış kaya bandının üstündeki 67 hektarlık bir alan için maden arama ruhsatı verilmiştir.

Geyikbayırı Kaya Tırmanış 2
Bölgenin sadece kaya tırmanış geçmişi 15 yıla dayanmakta. Kaya tırmanışı için her yıl 10 binden fazla yerli ve yabancı sporcu bölgeyi ziyaret ederken, eko turizm yolu ile Antalya’nın ve civar köylerinin ekonomisine ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmaktadır. (Fotoğraf: www.timhowardphotography.com)

 

Maden arama işlemi bölgeye geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verecek. Bilindiği üzere kamu yararı çok kısıtlı olan taş ocağı işletmesinden elde edilecek gelir, diğer tüm yaşamsal ve sportif aktivitelerin sağlayacağı faydanın yanında önemsizdir. Doğal yaşam alanları tahrip olmasına neden olacak, beraberinde yöredeki hayvancılık ve tarım alanları ile yaylacılık faaliyetleri de zTarar göreceği maden arama ruhsatı Antalya şehrini ve mahallelerini besleyen ana su kaynaklarını da kurutacak. Ziyaretçi sayısı onbinlerle ifade edilen, Türkiye’nin dünya çapında en çok tanınan uzun doğa yürüyüş parkuru Likya Yolu’nun başlangıç noktası olan bölge önemini yitirecek. Kaya tırmanışı ve buna bağlı olarak da bölgedeki eko turizm bitecektir.

Çiçek ve Çocuk: Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya temalı ve sloganlı Expo 2016’ya ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin turizm lokomotifi Antalya’nın imajına zarar verecek bu tarz maden arama faaliyetlerine yönelik ruhsat alma süreçlerinin hassasiyetle incelenmesi gerekiyor.

21 Şubat 2015, Cumartesi günü yapılacak olan “Geyikbayırı Tırmanış ve Doğa Sporları Şenliği” ile bölgenin önemini bir defa daha vurgulamak ve paylaşmak için herkes Geyikbayırı’na davetli!

Dileğimiz maden arama ruhsatının bir an önce iptal edilmesidir.

Destek için www.change.org/Geyikbayiri kampanyasını imzalayabilir, gelişmeleri “SAVE Geyikbayırı Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynak: Takoz
Başlık Görseli:
Karlsenfilms.com