Okuma süresi: 2 dakika

Dölyolu yüzeyindeki hücrelerden normal şartlarda sıvı salgısı gelebilir. Fakat bu fizyolojik sıvı kokusuz, renksiz ve akışkan olduğu gibi hiçbir kaşıntıya ve ağrıya neden olmamaktadır. Yumurtlama evresinde de yumurta akı kıvamında olup çekince uzayan, kokusuz, şeffaf ve renksiz bir salgı olur. Bu salgı da tamamen normal ve fizyolojiktir.

Vajina içersinde laktobasil denilen yararlı bakteri bulunur ve bu bakteri zararlı mikroplara karşı koruyucu görevdedir. Yararlı bakteri olan laktobasilin azalması sonucu zararlı mikro organizmaların artması ile mantar ve iltihaplı durumlarla karşılaşılır. Genellikle laktobasilin azalmasına sebep olan uzun süreli antibiyotik kullanımı ve kabızlıktır.

Vajina akıntıları, yeterli genital bölge temizliği yapılmaması ve cinsel ilişki sırasında partnerin hijyenine önem göstermemesi sonucu kaynaklanabilir.

Vajinit mantarlar, virüsler, bakteriler ve parazitlerden kaynaklı olabilir. Genellikle rastlanan, bakteriyel döl yolu iltihaplarıdır. Partnerin değişmesi veya çok sayıda partnerin olması, sigara tüketilmesi ve vajinanım yıkanıp florasının değişmesi gibi etmenler bakteriyel infeksiyonlara zemin hazırlar. Vajinadaki bakteriyel enfeksiyonlar hiçbir cinsel aktivesi olmayan kadınlarda da görülebilir.

Mantara bağlı olan vajina iltihabının adı kandida vajinitidir. Bu vajinit genel olarak akıntı kaşıntı yapıcı, beyaz ve peynirimsidir. Genital bölge kandida vajinitin de şişer ve kızarır. Trikomonas isimli parazit vajina iltihabına neden olur. Cinsel yolla bulaşır. Krem renginde, köpürgen ve oldukça kötü kokuludur. Yakınmalarına idrar yaparken yanma eşlik ederken cinsel ilişki de ağrılı geçer.

Bakteriyel vajinit ise çoğunlukla gardnerella isimli bakteri sonucu oluşan vajinal enfeksiyondur. Tıpkı çürümüş balık gibi kokar. Köpüklü ve koyu gri renktedir. Cinsel yolla bulaşan bu bakteri fazla yanma ve kaşıntı yapmaz.

Hepes virüsüne bağlı olan vajina enfeksiyonu cinsel yolla bulaşır. Yakınmalar akıntıyla birlikte gelen normal olmayan kanamalar, kasıktaki bezlerde büyümeler ve idrar yanma olarak karşımıza çıkar. Genital bölgede etrafında içi su dolu ağrı yapıcı kabarcıklar oluşur.

vagina-anatomy-hero kopyala

Koruyucu önlemler

 • Sıkı, dar ve sentetik pantolonlar giyinmemeli. İç çamaşırları pamuklu olmalı ve sık sık değişmeli.
 • Probiyotik tüketimi çok önemlidir. Günlük probiyotik alınmalıdır.
 • Soğan, sarımsak tüketimi vajinal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
 • İşlenmiş gıdalardan, şekerden, karbonhidrattan zengin gıdalardan, alkol ve kafeinli içecekler olabildiğince kontrollü ve az alınmalıdır.
 • Masturbasyona başlanmadan önce eller sabunlu suyla yıkandıktan sonra iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Vajinayı tahriş edecek parfüm, şampuan veya sabun o bölgeyle temas ettirilmemelidir, banyo sırasında çevresi temiz su ile silinmelidir.
 • Vajina içinin pH düzeyi oldukça önemlidir ve bu nedenle vajina içi yıkanmamalıdır.
 • Gaita yapıldıktan sonra tuvalet kağıdı ile önden arkaya doğru silinmeli arkadan önde doğru silindiği vakit enfeksiyon kapılabilinir.
 • Östrojen içeren doğum kontrol ilaçları veya vajina içine yerleştirilen bariyer tamponlar, vajina kondomları mantar enfeksiyon riskini arttırabilir. Hekiminizle görüşerek farklı bir yöntem tercih edilebilinir.
 • Mutlaka sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Günlük yeterli miktarda su tüketilmelidir.
 • Kabızlık sorunu varsa sorunu öğrenip çözümleyici tedaviler uygulanmalıdır.
 • Hayvansal gıda tüketimi azaltılıp A, B1, C, E ve D vitaminleri ile çinkodan (günlük 10 mg) zengin bitkisel besinler tüketilip güneşle temas edilmelidir.

Doğal tıptaki tedavi uygulamaları da internetten ısmarlama bir biçimde yapılmamaktadır. Enfeksiyon şikâyetiniz bulunduğunda lütfen jinekologa başvurun ve yapılacak kültür ve gerekli tetkikler sonucu özellikle mantar tedavilerinde oral alınan ilaçları kullanırken hekiminizden karaciğer testlerinizi yapmasını isteyebilir veya harici ilaçlar vermesi konusunda ricada bulunabilirsiniz.