What We Do In Shadows FX’te yayınlanan komedi, fantastik ve korku türünde bir vampir dizisi.

Dizi, ev arkadaşı olan dört vampirin gündelik hayatını ve modern dünyada hayatta kalma maceralarını anlatıyor. Vampirlerin her anını takip eden onları filme alan kameramanları sayesinde hayatlarına giriyoruz.

Oyuncu kadrosunda Kayvan Novak, Matt Berry, Natasia Demetriou, Harvey Guillen gibi isimlerin yer aldığı dizinin senaryosunu Jemaine Clement hazırlıyor. Yapımın yönetmen koltuğunda ise Taika Waititi bulunuyor.

Dizi ortalama 20 dakikalık sürelerde servis ediliyor. Kendi içinde güzel mizah anlayışı var. Karakterlerin oynanışı ilham oluyor ve karakter seçimleri oldukça güzel yapılmış.

Diziden önce aynı isimde filmi de vardı. Üç vampir orta çağlardan kalma ve bir vampirde modern zamanlardan. Modern olan vampir, spiritüel camianın bildiği, uğruna mavi kalkan yaptıkları “enerji vampiri”. Enerji vampiri insanların enerjilerini emiyor. Normal vampirleri biliyoruz, kan ile yaşıyorlar.

WHAT WE DO IN THE SHADOWS — “The Trial” — Season 1, Episode 7 (Airs May 8, 10:00 pm e/p) Pictured: Matt Berry as Laszlo, Natasia Demetriou as Nadja, Kayvan Novak as Nandor. CR: Russ Martin/FX

Enerji vampiri, gündüz dolaşabiliyor. Ofiste çalışıyor ve insanlardan nasıl enerji çalışıyor görüyoruz 🙂 Dizide ek olarak enerji vampirleri, normal vampirlerden de enerji çalabiliyorlar. Konuyu uzatıyorlar, çok değişik detaylara giriyorlar ve enerjiler çalınmış oluyor. Tabii ki, enerji vampirlerinin normal vampirler gibi karanlık güçleri yok.

Diğer bir vampir türüyse duygusal vampir. Enerji vampirinin en gelişmiş hali. Bunlarda gündüz dolaşabiliyor ve ofiste ortamında çalışıyor. Duygusal sıkışıklık ve duygu sömürüsü ile karşı tarafa özdeşleşme yaratarak duygu maddesini çalışıyor.

Dizi de bunlara da kısaca değinilmiş. Vampirlerin beslenme şekillerini biliyoruz. Kendileri besin üretemedikleri için çalıyorlar. Bunun içinde öldürüyorlar. Acaba beslenme nedir? Okumak isteyenler için.

Dizi atmosferi, neşesi ve aksanlarıyla güzel akıyor. Gore seviciler için Mandy, Color Out of Space ve Blood Drive değil. Biraz daha sevimli vampirler ancak bu haliyle de güzel. COVID-19 günlerinde iyi seyirler.

imdb linkini de buradan bulabilirsiniz.