Lonely Planet tarafından 2015’de en iyi rota seçilen Singapur, dünyanın ticaret merkezi olma yolunda adım adım ilerliyor. Phuket’ten 2 saat uçuş ile geçilen Singapur Havalimanı gördüğüm en şık, en hareketli ve en temiz olanıydı. Daha iner inmez yüzünüze vuran sauna kıvamındaki yoğun nem ve sıcaklığı hissedebiliyorsunuz. İlk etapta hamam sıcaklığına katlanmak zor gelse de gün içerisinde alışabilme olasılığı artıyor.

710 km² yüzölçümü ve 5 milyon nüfusu ile bu tropikal ada, dünyanın az nüfuslu 116 ülkesinden biri.

Singapur az nüfuslu, yüksek eğitim seviyeli ve yüksek gelirli bir şehir devletidir. Süveyş kanalının açılması ile doğu batı ticaretini elinde tutarak kısa sürede zenginleşme dönemine girdi. Ki bunu şehrin mimarisinden ve halkın sosyal yaşantısından anlayabiliyorsunuz.

Şehrin simgesi Merlion heykeli. Başı aslan, gövdesi balık olan mitolojik bir kahraman

Şehir çok düzenli. Tüm caddeler tertemiz. Zaten yasaklar ülkesi… Sakız çiğnemek yasak. Yere çer çöp atmak yasak. Durum böyle olunca daha temiz daha düzenli bir şehri gezmek keyifli oluyor. Metro ağı inanılmaz derecede güzel ve gelişmiş. Kolaylıkla bir yerden bir yere transfer olabilirsiniz.

Görmeden gelmeyin:

Botanik Bahçeleri ve Ulusal Orkide Bahçesi: Clarke Quay’e 4 km mesafede bulunan bu eşsiz park, Singapur’un en yüksek tepesine inşa edilmiş içerisinde Orkide bahçeleri, botanik park, göletler, eğlence ve oyun alanları ile UNESCO Dünya Miras Listesi içerisine girmiştir.

Yaklaşık 74 hektar alana hâkim olduğundan tüm kısımları değil de sadece belli başlı bahçeleri görmek zamandan kazandıracaktır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Orkide Bahçeleridir. 60 binden fazla orkideler ile 4 ana bölüme ayrılmıştır. Her bölüm 4 mevsime göre düzenlenmiştir. Orkidelerin bir kısmı melezleme yöntemi ile elde edilmiştir. Rengarenk orkideler sizi başka bir dünyaya götürüyor.

Giriş Ücreti: Botanik Bahçeleri ücretsiz. Orkide Bahçesi 5 Dolar.

Öğleden sonra şehrin kalbinin attığı Downtown Core bölgesine geçebilirsiniz. Meclis Binası, Victoria Tiyatro Konser Merkezi, The Arts House ve Merlion Heykeli görülecekler arasında…

ChinaTown: Turistlerin vazgeçilmez ziyaretlerini gerçekleştirdiği bu sevimli Çin mahallesi renkli dükkanları, cafeleri, tapınakları ile hoş bir görüntü ortaya koyuyor. Hediyelik eşyalarınızı buradan alabilirsiniz. Diğer yerlere göre daha ucuz.

Sentosa Adası: Yılda 20 milyon turist çeken bu tatil ve eğlence adası, Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak kabul ediliyor. 2 km uzunluğunda plajı, otelleri, botanik ve tema parkları, golf sahaları, oşinaryum, Universal Stüdyoları ve dahası ile gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz bir eğlence dünyası. Sentosa adasına gitmenin en basit ve güzel yolu otelinizden, rehberinizden yada internet sitesinden temin edebileceğiniz tur paketidir.

Tur ücreti: 80 dolar

Caddeler, alışveriş merkezleri ve gece kulüpleri

Orchard Caddesi: Merlion’dan yaklaşık 3 km mesafede bulunan bu popüler cadde; Ünlü markaların mağazaları, Cafeler, Alışveriş Merkezleri barındırmaktadır.

Ion Orchard: Orchard caddesi üzerindeki en büyük ve en ünlü alışveriş merkezi. 

Paragon: Ion Orchard’ın hemen çaprazında yer alan Paragon’da da birçok markadan alışveriş yapabilirsiniz. Ion Orchard’a göre daha uygun.

Clark Quay: Nehir  kenarına konumlanmış bu yer mutlaka akşam çıkıp tur atılması, yemek yenilmesi gereken alanlardan biri. Restoranlar, gece kulüpleri, barlar yan yana sıralanmış.

Canvas Night Club: Clark Quay’da yer alan bu gece klübü belli günlerde Dj performansları ile Singapur’un en eğlenceli partisine dönüşebiliyor. 25-30 Dolar karşılığında mekâna girebilirsiniz. Bir içki bedava !

Home Club: Eğer daha uygun rakamlı bir yerler tercih ediyorsanız Canvas Night Club’a yürüme mesafesinde yer alan Home Club’a geçebilirsiniz.13-18 dolar karşılığında mekâna girebilirsiniz. Yine bir içki bedava.

Kuşkusuz bazı Uzakdoğu ülkelerinin perde arkasındaki düzensizlikler ve çirkinliklere nispet yapar cinsten bir ülke Singapur. Karmaşa, kirlilik, huzursuzluk yok… Tam olması gerektiği gibi düzenli, temiz ve modern.

Deluxe otelleri ve casinoları, rengarenk botanik parkları, upuzun gökdelenli ticaret merkezleri ve hareketli gece eğlenceleri ile Bangkok’dan Singapur’a gelmek çölden çıkıp okyanusa girmek gibi…

Yapmadan dönmeyin

  • Marina Bay Sands Otelini görün. Hatta imkânınız var ise tepesine çıkın.
  • Orkide bahçelerini ziyaret edin.
  • Singapore Flyer’a binin.
  • Çin mahallesinde alışveriş yapın.
  • Clark Quay’da gece yürüyüşü yapın.