Okuma süresi: 2 dakika

Bulgaristanlı çift Boris Kanev ve Marta Samalea, 2013 yılının eylül ayında çoğu insana imkânsız gözükebilecek bir seyahate başladılar. Çift, seyahate başlamalarının ardından gelen 511 günü Myanmar üzerinden Hindistan’a girene kadar sırt çantalarıyla otostop çekerek ve yürüyerek geçirdi. Hatta yolculukları esnasında Burma’da tanıştıkları bir kedi de yolculuklarına katılarak onlara yoldaşlık etmeye başladı.

Birlikte verdikleri bir röportajda Samalea, “İkimiz de adım adım ilerleyip, yolumuz üzerindeki tüm sınırları görüp, haritamızı gerçek yerler, insanlar, tatlar ve fotoğraflarla tamamlayarak Hindistan’a karayolu ile ulaşmak istedik. Eski bir asya haritası, kesinlik yerine de biraz hayal gücüyle yolculuk planımızı harekete geçirdik” açıklamasını yaptı.

Şaşırtıcı bir biçimde çift, yolculukları boyunca akıllı telefon da kullanmadılar. Yanlarında taşıdıkları şarj olmayan ve çalışıp çalışmadığını bile bilmedikleri eski bir Nokia telefon haricinde yolculuklarını kayıt altına almak için bir netbook ve bir dijital kameraları vardı. Kitap okumak için de bir e-kitap okuyucusu da diğer aletlerle birlikte bütün teknolojik ürünlerini oluşturuyor.

Bunların yardımıyla yolculuklarının kaydını tutmak ve çektikleri fotoğrafları yayınlamak için rovingsnails.com adında bir de seyahat blogu açmışlar.

Kanev ve Samalea’nın hikayeleri son dönemde internette virüs gibi yayılıyor. Facebook üzerinden paylaştıkları bir gönderide şu satırları yazdılar: “Tüm paylaşımlar, sevgi dolu mesajlar, tavsiye ve tüyolar için teşekkür ederiz. Son 22 ayda bizimle birlikte aylaklık eden herkese de ayrı ayrı içtenlikle teşekkür ederiz. Hindistan’a ulaşmış olmanın ani şaşkınlığı içerisindeyiz. Beş ay önce Moreh’in yalnız sınır kapısından geçebileceğimizi kim tahmin edebilirdi ki?”

Kaynak: The News Minute, Roving Snails