Okuma süresi: 2 dakika

Araştırmacılar düşük dozda LSD kullanımının depresyon ve anksiyeteyi hafifletebileceğini söylüyor.

Anksiyete semptomlarını azaltmada uyuşturucu kullanımının tartışmaya açık bir konu olmasına rağmen, 100-200 mikrogram olan LSD’nin onda birini kullanmanın, bu da 10-20 mikrograma denk geliyor, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklarda etkili bir tedavi yöntemi olduğu görülüyor. 

(Fotoğraf:  Activedia / Pixabay)

Depresyon ve anksiyete son derece yaygın ve ciddi ruh sağlığı sorunlarının başında geliyor. Bu hastalıklar, gerekli tedavi yöntemi uygulanmadığında çok ciddi hasarlara sebep olabilmektedir. Bahsi geçen rahatsızlıklar için çeşitli tedaviler olmasına rağmen uygulanan yöntemler yıkıcı ve etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Motherboard’un haberine göre, son derece şaşırtıcı bir araştırma, halüsinojenik uyuşturucuların düşük dozlarının aslında bahsi geçen hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Anksiyete semptomlarını azaltmada uyuşturucu kullanımının tartışmaya açık bir konu olmasına rağmen, 100-200 mikrogram olan LSD’nin onda birini kullanmanın, bu da 10-20 mikrograma denk geliyor, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklarda etkili bir tedavi yöntemi olduğu görülüyor. IFL  Science’a göre eğer doğru miktarlarda alınırsa, kullanan kişi halüsinasyon ya da travmatik bir deneyim yaşamayacak, bilişsel yeteneklerinde düşüş görülmeyecek.

HighExistence’ın haberine göre, saykedelik uyuşturucuların tedavi için kullanımını destekleyici geniş çaplı araştırmasıyla da bilinen araştırmacı psikiyatrist James Fadiman buna mikrodoz kullanım diyor: “Kullanan kişiler düzgün beslenmeye başlıyor, daha iyi uyuyor, egzersiz, yoga ya da meditasyon yapmaya başlıyorlar. Bu şekilde mesajlar vücuda daha kolay bir şekilde iletiliyor.”

Depresyon LSD

Fadiman, beş sene önce bir deney yaptı ve mikrodoz yöntemin illegal olarak bilinen uyuşturucuların kendilerine tedarik etmesiyle ilgilenen kişiler üzerinde test etti. Sonra kullanıcılara deneyimlerini, ilacın hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve insanlarla iletişimlerinin nasıl olduğunu sordu ve cevap son derece olumluydu. IFL Science’ın haberine göre “Tamamen tahmine dayalıydı ama çok farklı koşullarda iyileşme sağladığını gördüm. Görünüşe göre dengede olmayan pistonların dengesini sağlıyor” diye ekledi. “Bu merkezi sinir sistemimizde olabilir, beyin kökünde olabilir, mitokondrinin fonksiyonunu arttırıyor olabilir.”

Halüsinojen etkileriyle bilinen LSD’nin anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklarda tedavi amacıyla da kullanılabileceği yönünde yapılan çalışmaların sonuçları oldukça şaşırtıcı: Yüksek dozlarda travmatik ve halüsinojenik belirtilere sebep olan LSD’nin düşük dozlarının depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklar üzerindeki etkilerinin olumlu olduğu gözlenmektedir.

Kaynak: Counsel&Heal

Editör notu: Uyuşturucu kullanmak sağlığa zararlıdır.