Okuma süresi: 2 dakika

Toksiksiz ve doğal bir hayat yaşamaya başladığınızda, muhtemelen ilk olarak beslenme şeklinizi değiştirmişsinizdir. Ancak, her gün kullandığımız sağlık ve güzellik ürünlerinin de bir toksisite kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Hasta olduğunuzda veya yaralandığınızda, doğal yaşam tarzınıza bağlı kalmanız daha da önemlidir. Bir kesik, morluk, sıyrık veya başka küçük yaralanmalar meydana geldiğinde onlar yerine şunları bir deneyin!

Hamamelis

Hamamelis, uzun zamandır yağ emici özellikleri ile bilinmektedir. Kadınlar nesiller boyunca iltihap, yağlanma ve diğer akne semptomlarını azaltmak üzere hamamelis kullanmıştır. Bununla birlikte hamamelis, yaraları mikroplardan arındırmaya yardım etmek için de kullanılabilir. Mikroptan arındırma ve iyileşmeye katkıda bulunmak üzere kesik veya sıyrığa alkol sürer gibi hamamelis uygulayınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Bazıları Hindistan cevizi yağının çok güzel bir yiyecek olduğunu söylüyor ancak bana sorarsanız bu tamamen mucizevi bir besin. Hindistan cevizi yağını yemek pişirmek için kullanmış olabilirsiniz fakat bu yağ kesinlikle doğal yara tedavi setinizde bulunmalıdır. Hindistan cevizi yağı, doğal olarak antibakteriyel, antiviral ve antifungaldır (mantar öldürücü). Popüler bir ürün haline geldiği için her yerden temin de edilebilir. Organik, rafine edilmemiş ve soğuk sıkım (cold-pressed) bir hindistan cevizi yağı arayın. Hindistan cevizi yağı özellikle tırnak mantarlarına karşı etkilidir. Tırnağa günde iki defa biraz sürün. Hindistan cevizi yağı ayrıca iyileşmiş olan sıyrık ve diğer kesiklerin yara izlerini geçirmede de yardımcı olabilir.

Aloe Vera

Mutfakta kazara sıcak bir tencereye mi dokundunuz? Veya güneşin altında fazla mı kaldınız? Aloe Vera suyu (ve jeli) yanıkları hafifletmeye bire bir. Aloe Vera suyunu büyük şişeler halinde alıp tazeliğini koruması ve serinleme, rahatlama hissi vermesi için buzdolabınızda saklayabilirsiniz. En iyisi mutfağınızda küçük bir aloe vera bitkisi yetiştirin! İhtiyacınız olduğunda kolay bir şekilde bir aloe vera yaprağını kesebilir ve kesikler, yanıklar ve sıyrıkları iyileştirmek için jeli kullanabilirsiniz.

Yara Pansuman Malzemeleri

Doğal yara tedavisi için önemli olan tek şey bölgesel olarak uyguladıklarınız değildir. Kullandığınız bandaj çeşitleri de önemli! Daima organik pamuklu çubuklar, pamuklar, yara bantları ve diğer pansuman malzemeleri çeşitlerini kullanmaya gayret edin.

Arnika

Arnika, iyileştirici etkilerinden dolayı sıklıkla Avrupa ve Avrasya’nın bazı bölgelerinde kullanıldığı Orta Çağ’da uzun bir geçmişe sahiptir. Bu, doğal bir iltihaplanma önleyicidir ve dışarıdan uygulandığında iltihaplanmayı hafifletmeye yardım edebilir. Arnika özellikle morluklar, şişlik ve burkulmadan tutun kasılmalara kadar acı veren hassasiyetleri gidermeye yardımcıdır.

Altın Mühür Bitkisi

Altın mühür bitkisi, Amerikan yerlilerinin kültüründe yaygın bir şekilde yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Kanada ve Amerika’nın bazı bölgelerine özgü olarak, cilde uygulandığında bir mikrobiyal işlevi görür. Altın Mühür bitkisi, kapsüller halinde satın alınabilir. Bu kapsüller, kolaylıkla kırılabilir ve açık yara ve kesiklere direkt olarak uygulanabilir. Bu, özellikle seyahat ederken kullanışlıdır.

Sıcak Su Torbası/Kompres

Bu sonuncusu zahmetsiz gibi gözükebilir, ancak dışarıdaki tüm süslü sıcak ve soğuk kompresler kafanızı oldukça karıştırır. Serinlik etkisi bırakması için kırmanız gereken kimyasal soğuk kompreslerden uzak durun. Bunlar genellikle doğada çözünmez ve çevreye zarar verebilir. Dondurucuda saklayacağınız yeniden kullanılabilir bir soğuk kompres, çok daha iyi bir seçenektir. Sıcak veya soğuk olarak kullanılabilen yeniden kullanılabilir bazı kompresler de mevcuttur. Araştırmanızı yapın ve doğal kaynakları kullanıp çevreye zararı olmayan bir ürün bulun.

Kendi doğal yara tedavisi setinizi oluşturmak o kadar da zor değil. Tek gereken biraz araştırma yapmak ve hangi bitkiler ve ürünlerin sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bulmak.

Kaynak: One Green Planet

Editör Notu: Bu püf noktalar/tarifler kişiden kişiye değişip farklı tepkilere neden olabilir. Önerileri hekiminize danışmadan uygulamayın.