Upload, Greg Daniels tarafından oluşturulan bir Amerikan bilim kurgu komedi web televizyon dizisidir.

Upload, insanlığın bir korkusuna ışık tutuyor. Bilim kurgu tarafı bizleri çok doyurmasa da, insan ilişkilerindeki duygunun gelişimi ve karakterin ölümden sonra bir şeyleri anlaması dengeyi güzel sağlıyor. Ahlaki ders vermiyor dizi, komedi kısmı oldukça ayarında işlenmiş. Kısaca diziden bahsetmek gerekirse;

Upload, 2033 yılında, insanlar kendi seçtikleri sanal bir “öbür dünyaya” kendilerini “yükleyebiliyorlar”. Bilgisayar programcısı Nathan erken ölümü sonucunda, çok pahalı Göl Manzarası programına yüklenir, ancak kısa süre sonra, hala yaşayan kız arkadaşı Ingrid’in parmağının altında bulur. Nathan dijital cennetin artılarını ve eksilerini ayarlarken, yaşayan müşteri hizmetleri temsilcisi Nora veya “Angel” ile bağ kurar. Nora, işinin baskılarıyla, yüklenmek istemeyen ölmekte olan babasıyla ve Nathan’a karşı büyüyen duygularıyla yavaş yavaş Nathan’ın öldürüldüğüne inanmaya başlar.

Sanal gerçeklik ve yapay zeka ile yaratılan illüzyonun, ki bu bizim istediğimiz bir illüzyon dışarıdaki göreceli olarak daha sıkıcı illüzyonu tercih etmeyişimizi güzel veriyor dizi. Bunun acısı da başka bir şey. Aydınlanmak, Truman Show gibi sahnenin dışına çıkmak istememek nasıl bir şey?

Matrix’teki eleman gibi. Rock star olmak istiyorum, illüzyon da olsa pasta yemek istiyorum diyor ve gerçeği bırakıyor. Biz de VR’a göre daha gerçek olan bu dünyayı bırakıyoruz ve istediğimiz daha renkli pastaların olduğu dünyalara bağlanıyoruz. Dizinin sosyolojik ve psikolojik çıkarımları olduğu için izlenmesi iyi olur.

İnsanın hisleri aracılığıyla gelen izlenimleri gerçek olarak almasının boyutu daha çok işlenecek gibi duruyor. Gerçeğe çağrıda da benzer bir konu geçiyordu. Fransa seyahati 10€ … Nasıl olsa bir anı olarak kalacaksa, direkt ben anıları yükleyim sana? Bunu da tavsiye ederim.