Project Blue Book History Channel’de yayınlanan UFO araştırmalarını konu alan bilim kurgu, gerilim, gizem ve aksiyon türünde dizidir.

Michael Quinn ve Dr. Allen Hynek, Hava Kuvvetleri tarafından, UFO iddialarını araştırmaları için görevlendirilen bir ekiptir. Ekip, genellikle UFO olaylarını bilimsel açıklamalarla örtbas etmeye başladıklarını fark edince işler değişir.

Araştırmaları yaptıkça bağlı oldukları generallerin zaten durumdan haberdar olduklarını bilir. İşin içine daha da girdikçe hava kuvvetlerinin gizli araştırma merkezlerine denk gelirler ve generaller konunun hemen kapanmasını ister.

Bir yerden de soğuk savaş paranoyaları devam etmektedir. Her şeyi yapanlar Ruslardır ve denizin altından çıkan uzay gemileri ya da başkentte görülen UFO’lar, pilotların belirttiği karşılaşmaların hepsi Rusya’nın uçakları ya da ajanlarıdır. İşin ilginç tarafı, ABD tarafında savaş çıkarmak isteyenlerin bunları mazeret olarak göstermesi.

Rusya’da da böyle bir teknoloji yoktur, bunlar uzaylı olmalı diyen bir bakan da havaya uçar ve senaryoya John F. Kennedy girer. Kennedy’i Senatör olarak görürüz.

Hava kuvvetleri tarafında sert bir adam gibi gözüken Yüzbaşı Quinn, kendisine verilen işi yapmaktan başka hiçbir şeyi umursamamaktadır. Ancak karşılaştığı olaylarda vicdan dualetisine de kaydığı gözükmektedir.

Birinci sezon birazcık sıkıcı gibi gözükse de, ikinci sezonda işler hareketleniyor. Senaryonun dışına çok çıkılmıyor. Yani işin bilim kurgu yanı oldukça dengeli verilmiş. Gizem ve gerilim yer yer güzel.

Bazı olayların da üzerinden geçiliyor. Evde olduğumuz şu dönemlerde izleyebiliriz. Doktor Hynek rolünde Aidan Gillen, Yüzbaşı Quinn rolünde Michael Malarkey’i görüyoruz.