Kadıköy Kooperatifi Girişimi veya daha önce bilinen adıyla Kadıköy Tüketim Kooperatifi Girişimi, yaklaşık iki yıldır İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir kooperatif kurma hedefiyle çalışmalar yapıyor.

Gezi sonrası park ve mahalle forumları ve dayanışmaları arasında yapılan tartışmalardan doğan kooperatif fikri, Boğaziçi Üniversitesi Mensupları Tüketim Kooperatifi’nden, (BÜKOOP) çeşitli küçük yerel girişimden, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (ÇİFTÇİ-SEN), uluslararası kooperatif ve toplumsal hareket deneyimlerinden etkileniyor ve ilham alıyor.

Adı üzerinde, şu an inisiyatif bir “girişim” aşamasında. Temel amaçların başında, Kadıköy’de farklı bir örgütlenme deneyimi geliştirmek ve bunu “kooperatif” modeli etrafında örmek. Kooperatif; farklı kişiler, inisiyatifler, gruplar arasında emek ortaklığı ve beraber çalışmayı ifade ediyor. Bu açıdan esas olarak farklı emek ve beraber çalışma biçimlerinin müşterek bir zeminde ortaklaştırılma çabasından bahsedebiliriz.

Kadıköy Kooperatif Girişimi, başta gıda üzerine odaklanan bir “tüketim kooperatifi” olarak çalışmalarına başladı; ancak zaman içinde farklı ürünleri de bünyesine katarak gıdayı da aşan, bütün gündelik ihtiyaçlara hitap eden bir kooperatif olmayı hedefliyor.

Örneğin; “Yaza Merhaba” ismiyle hazırlanan 5. sipariş paketinde “Özgür Kazova Kooperatifi”nin ürettiği kanvas kumaş çantalar da kooperatif paketinin bir parçası. Kooperatif bu güne kadar hem kendisini tanıtmak hem de tüketici ağını genişletmek amacıyla 4 defa olmak üzere “sipariş paketi” hazırlamış. Bu paketler sonucunda bugüne kadar genişleyerek var olmuş bir “kooperatif gönüllüleri” ve “kooperatif dostları” ağı bulunuyor. Her hafta açık yapılan toplantılarda yapılan tartışmalar ile demokratik karar alma biçimleri, üreticiler ile doğrudan kurulan ilişkiler, kooperatif çalışmasının şimdiden alternatif bir örgütlenme modelini muştuladığını ifade edebilir.

Kooperatif çeşitli amaç ve ilkelerle çalışıyor: küçük üreticiyi desteklemek, doğrudan küçük üreticiyle çalışmak, üretim ve tüketim üzerinde karşılıklı inisiyatif geliştirmek, kolektif çalışmak ve paylaşmak, ekolojik ilişkileri geliştirmek ve toplumsal dayanışma içerisinde yer almak.

Kooperatif yayınladığı video ile herkese “sen de katıl” diyor:

5. Sipariş paketi hakkında daha fazla bilgi almak için broşürü ve afişi gözden geçirebilirsiniz.

Ayrıca Kooperatifi takip etmek için Facebook sayfasını takibe alabilirsiniz. 

Kadıkoy-kooperatif-5.-paket