Ana SayfaEkolojiTarım & GıdaSen de katıl: Kadıköy’de kooperatif çalışması

Sen de katıl: Kadıköy’de kooperatif çalışması

-

Kadıköy Kooperatifi Girişimi veya daha önce bilinen adıyla Kadıköy Tüketim Kooperatifi Girişimi, yaklaşık iki yıldır İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir kooperatif kurma hedefiyle çalışmalar yapıyor.

Gezi sonrası park ve mahalle forumları ve dayanışmaları arasında yapılan tartışmalardan doğan kooperatif fikri, Boğaziçi Üniversitesi Mensupları Tüketim Kooperatifi’nden, (BÜKOOP) çeşitli küçük yerel girişimden, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (ÇİFTÇİ-SEN), uluslararası kooperatif ve toplumsal hareket deneyimlerinden etkileniyor ve ilham alıyor.

Adı üzerinde, şu an inisiyatif bir “girişim” aşamasında. Temel amaçların başında, Kadıköy’de farklı bir örgütlenme deneyimi geliştirmek ve bunu “kooperatif” modeli etrafında örmek. Kooperatif; farklı kişiler, inisiyatifler, gruplar arasında emek ortaklığı ve beraber çalışmayı ifade ediyor. Bu açıdan esas olarak farklı emek ve beraber çalışma biçimlerinin müşterek bir zeminde ortaklaştırılma çabasından bahsedebiliriz.

Kadıköy Kooperatif Girişimi, başta gıda üzerine odaklanan bir “tüketim kooperatifi” olarak çalışmalarına başladı; ancak zaman içinde farklı ürünleri de bünyesine katarak gıdayı da aşan, bütün gündelik ihtiyaçlara hitap eden bir kooperatif olmayı hedefliyor.

Örneğin; “Yaza Merhaba” ismiyle hazırlanan 5. sipariş paketinde “Özgür Kazova Kooperatifi”nin ürettiği kanvas kumaş çantalar da kooperatif paketinin bir parçası. Kooperatif bu güne kadar hem kendisini tanıtmak hem de tüketici ağını genişletmek amacıyla 4 defa olmak üzere “sipariş paketi” hazırlamış. Bu paketler sonucunda bugüne kadar genişleyerek var olmuş bir “kooperatif gönüllüleri” ve “kooperatif dostları” ağı bulunuyor. Her hafta açık yapılan toplantılarda yapılan tartışmalar ile demokratik karar alma biçimleri, üreticiler ile doğrudan kurulan ilişkiler, kooperatif çalışmasının şimdiden alternatif bir örgütlenme modelini muştuladığını ifade edebilir.

Kooperatif çeşitli amaç ve ilkelerle çalışıyor: küçük üreticiyi desteklemek, doğrudan küçük üreticiyle çalışmak, üretim ve tüketim üzerinde karşılıklı inisiyatif geliştirmek, kolektif çalışmak ve paylaşmak, ekolojik ilişkileri geliştirmek ve toplumsal dayanışma içerisinde yer almak.

Kooperatif yayınladığı video ile herkese “sen de katıl” diyor:

5. Sipariş paketi hakkında daha fazla bilgi almak için broşürü ve afişi gözden geçirebilirsiniz.

Ayrıca Kooperatifi takip etmek için Facebook sayfasını takibe alabilirsiniz. 

Kadıkoy-kooperatif-5.-paket

SON YAZILAR

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...

Girişimci kadınlar Giresun’da atalık tohumlarla organik üretimi e-ticarete taşıdı

Özellikle son bir yıla yakın süredir içinden geçilen bu zorlu pandemi sürecinde evde yemek pişirme oranı oldukça arttı. Aynı zamanda gıdanın bağışıklık üzerindeki etkisi ve...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...

Daha önce hiç görmediğiniz meyveler ve sebzeler | Video

https://vimeo.com/345700977 Bu bir tarla öyküsü. Ama herhangi bir tarla değil, hayal gücünün filizlendiği bir toprak. Garip, ilginç, harika, lezzetli şeyler yetiştiriyoruz. Dürüst olmak gerekirse, daha acayip daha iyi oluyor. Mesela? Mashua, oca, badger...
Umut Kocagöz
Umut Kocagöz
Gıda, tarım ve ekoloji alanlarında aktivist. Doktora öğrencisi. Üniversite ile tarla, kent ile köy, Türkiye ile başka ülkeler arasında mekik dokur. Güzelliklere ve şiire inanır. Zaman olsa da daha fazla edebiyat, daha fazla felsefe olsa diye düşünür.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol