Okuma süresi: 2 dakika

Atalarımızın mirası olan ve şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş şifa bitkiciliği kültürünü derlemek, belgelemek ve yaymak isteyen gönüllü bir ekip Şifa Heybesi, Balıkesir il sınırları içinde yer alan ve muhteşem doğası ile yurdumuzun cennet köşelerinden biri; Kapıdağ Yarımadası’nda çekecekleri Geleneksel Bitki Bilgeliği: Kapıdağ Yarımadası belgeseli ön hazırlık çalışmaları için sizlerden desteklerinizi bekliyor.

İnsanlığın on binlerce yıldır doğa ananın şifacılığından yararlanmak için keşfettiği şifalı bitkiler ve bu güzel bitkileri kullanmada geliştirdiği teknikler, günümüzde halk tarafından giderek unutulmaya başlandı.

Şimdilerde belirli ilaç firmalarının birçok kimyasal ve sentetik madde katarak kendi tekellerine almaya çalıştıkları bu insanlık kültürünü derlemek, belgelemek, kolay üretim ve doğru kullanımını halka yaymak için gönüllü çalışma yürüten Şifa Heybesi ekibi ile tanışalım.

Kimyager Ceren Kazancı ve Biyolog Soner Orçun’un katkılarıyla kurulan ekip zahmetli ve uzun çalışmalar sonucu şifa heybelerini doldurmuş, Ankara, İstanbul, Bursa, Foça şehirlerinin de içinde bulunduğu bazı yerlerde eğitim etkinlikleri düzenleyerek heybelerini katılımcılara açmışlar.

Çalışmalarını gönüllülük esası üzerine yapan dostlarımızın hem etkinliklerini hem de çalışmalarını finanse etmek için ürünlerini paylaştıkları sifaheybesi adlı bir internet siteleri de mevcut.

Buyurun dostlarımızın heybelerinden çıkan birkaç muhteşem ürün:

Nane Sabunu
Nane Sabunu
Mersin Sabunu
Mersin Sabunu
Defne Kremi
Defne Kremi
Kekik Yağı
Kekik Yağı

Ekip yarımadanın köylülerinden olan bir teyzemizin tavsiyesiyle Kapıdağ Yarımadası’nın doğasını, bitki çeşitliliğini ve bitki şifacılığını anlatan bir belgesel çekmeye karar vermiş.

Belgesel ekibinin de gönüllü katıldığı bu çalışmanın ön hazırlığı için biraz paraya ihtiyaçları var haliyle. Bunun için indiegogo sitesi üzerinden bir yardım kampanyası düzenlemişler.

“Hayallerimiz için bize destek olur musun?” diyen Şifa Heybesi’ne desteklerinizi buradan yapabilirsiniz. Birkaç gün içinde kampanyanın süresi dolmadan bu güzel projeyi desteklemeyi unutmayın. Ayrıca destekçilerine çeşitli hediyeleri de var.