Ana SayfaYeşilDoğal TıpŞifa Heybesi'ne siz de bir merhem olun

Şifa Heybesi’ne siz de bir merhem olun

-

Atalarımızın mirası olan ve şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş şifa bitkiciliği kültürünü derlemek, belgelemek ve yaymak isteyen gönüllü bir ekip Şifa Heybesi, Balıkesir il sınırları içinde yer alan ve muhteşem doğası ile yurdumuzun cennet köşelerinden biri; Kapıdağ Yarımadası’nda çekecekleri Geleneksel Bitki Bilgeliği: Kapıdağ Yarımadası belgeseli ön hazırlık çalışmaları için sizlerden desteklerinizi bekliyor.

İnsanlığın on binlerce yıldır doğa ananın şifacılığından yararlanmak için keşfettiği şifalı bitkiler ve bu güzel bitkileri kullanmada geliştirdiği teknikler, günümüzde halk tarafından giderek unutulmaya başlandı.

Şimdilerde belirli ilaç firmalarının birçok kimyasal ve sentetik madde katarak kendi tekellerine almaya çalıştıkları bu insanlık kültürünü derlemek, belgelemek, kolay üretim ve doğru kullanımını halka yaymak için gönüllü çalışma yürüten Şifa Heybesi ekibi ile tanışalım.

Kimyager Ceren Kazancı ve Biyolog Soner Orçun’un katkılarıyla kurulan ekip zahmetli ve uzun çalışmalar sonucu şifa heybelerini doldurmuş, Ankara, İstanbul, Bursa, Foça şehirlerinin de içinde bulunduğu bazı yerlerde eğitim etkinlikleri düzenleyerek heybelerini katılımcılara açmışlar.

Çalışmalarını gönüllülük esası üzerine yapan dostlarımızın hem etkinliklerini hem de çalışmalarını finanse etmek için ürünlerini paylaştıkları sifaheybesi adlı bir internet siteleri de mevcut.

Buyurun dostlarımızın heybelerinden çıkan birkaç muhteşem ürün:

Nane Sabunu
Nane Sabunu
Mersin Sabunu
Mersin Sabunu
Defne Kremi
Defne Kremi
Kekik Yağı
Kekik Yağı

Ekip yarımadanın köylülerinden olan bir teyzemizin tavsiyesiyle Kapıdağ Yarımadası’nın doğasını, bitki çeşitliliğini ve bitki şifacılığını anlatan bir belgesel çekmeye karar vermiş.

Belgesel ekibinin de gönüllü katıldığı bu çalışmanın ön hazırlığı için biraz paraya ihtiyaçları var haliyle. Bunun için indiegogo sitesi üzerinden bir yardım kampanyası düzenlemişler.

“Hayallerimiz için bize destek olur musun?” diyen Şifa Heybesi’ne desteklerinizi buradan yapabilirsiniz. Birkaç gün içinde kampanyanın süresi dolmadan bu güzel projeyi desteklemeyi unutmayın. Ayrıca destekçilerine çeşitli hediyeleri de var.

SON YAZILAR

Tibet Gençlik Pınarı

Yaşamım boyunca pek çok hareket sistemi deneyimledim. Her hepsinin insana iyi gelen bir yanı muhakkak var ama yazımın konusu bu değil. Size, hayatınıza kesinlikle pozitif...

Kara vebaya şifa için getirilen, korsanların el koyduğu baharat; Safran

Su perisi Smilaks ve Krakos büyük bir aşk yaşamaya başlar. Bir mitoloji klasiği, belki de bir aşk hikayesi klasiği olarak tanrıların gazabına uğrarlar. Tanrılar, su...

Ot yetiştiren rahibeleri inceleyen belgesel bu sonbaharda yayınlanacak

Film, kenevirin ruhani ve tıbbi gücüne inanan yenilikçi bir grup olan ot yetiştiren rahibeleri, yani Vadinin Kızkardeşleri'ni (Sisters of the Valley) takip ediyor. İlk defa ot...

Bu içeriği zengin esrar kataloğu, herhangi bir durum, semptom veya ruh hali için mükemmel türü bulmanıza yardımcı olacak

Esrar, Kanada’nın yanı sıra git gide daha fazla eyalette yasal hale geldikçe, halka çok daha fazla çeşit temin edildi. Leafly gibi harika bir şekilde organize...
Fuat Kılıç
Fuat Kılıç
Doğanın kendisine aşık, renklerden bir renk; yeşile çalan, mora kaçan...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol