Okuma süresi: 3 dakika

Bu doğal ve mucizevi malzeme muhtemelen evinizde vardır. Yoksa da, bu yazıyı okuduktan sonra hemen almak isteyeceksiniz. Elma sirkesi, yüzyıllardan beri vücudumuzun her bölümü için doğal ilaçların en şifalısı ve en çok kullanılanı olmuştur. Evlerimizi temizlemek için içeriğinde toksik olmayan harika bir temizleyici olmasının yanı sıra aknelerin de yüzümüzden yok olmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi, çok kısa sürede vücudunuza gereken şifayı verir. Tabii bu süre hastalık çeşitlerine göre değişir. Elma sirkesi, prebiyotik olarak bilinen sağlıklı organizmaları geliştiren elmaların fermente edilmesiyle yapılır. Bu organizmalar vücudumuzda, sindirim sistemimizde yaşayan ve genel sağlığımıza katkıda bulunan probiyotikleri besleyen şeylerdir. Doğal gıdalarla beslenerek sağlıklı bir ekosistemi korumak, hem probiyotiklerin iyileşme ve düzenleyici etkilerinin büyük bölümünü sağladığı sindirim sistemini besler hem de sağlıklı bir mikrobiyomun devamlılığını sağlar. Bu durum sindirim sistemindeki, eklemlerdeki ve hatta kalp ve kandaki iltihapları azaltmaya yardımcı olabilir.

İltihabı doğal yolla gidermek

İltihap ilk olarak bağırsaklarımızda ve hücrelerimizde başlar. Hızlı bir şekilde yayılır ve çoğunlukla yüksek miktarda stres, uykusuzluk, rafine şeker ve tahılın fazla alındığı beslenme şekilleri, sağlıksız ve doğal olmayan yağlar, aşırı hayvansal protein-kafein-alkol ve ilaç kullanımı, işlenmiş gıdaların fazla tüketilmesi gibi sebeplerden kaynaklanır. Semptomları ise genelde sindirim sorunları, eklem ağrıları, baş ağrıları, halsizlik, hastalığa karşı duyarlılık ve akneden oluşmaktadır. Eğer kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi problemler çıkarsa, iltihap daha ciddi bir boyuta geçmiş demektir. Pek çok kişi bu iltihabın üstesinden gelmek için ilaç kullanmayı seçer fakat ilaçlar iltihabı daha çok artırır çünkü bunlar vücudumuzun tanımadığı sentetik, kimyasal bazlı maddelerle doludurlar. Tek bir gıda vücudu bu iltihaptan kurtaramaz ancak pek çok gıda iltihabın üstesinden gelme konusunda reçetesiz ilaçlardan fazlasıyla iyidir. Bunlardan biri de tabii ki; elma sirkesi.

Elma sirkesinin beslenmeye olan faydaları

Elma sirkesi, vücuttaki iltihabı oldukça hızlı bir şekilde azaltan birçok şeyi içerisinde barındıran çeşitli besin maddeleri içerir. Alkalin pH’lıdır, bu nedenle kanımızın çok asidik bir hale gelmesini önler. Elma sirkesi aynı zamanda vücuttaki insülini azaltarak kan şekeri düzeylerini dengeler, vücudun optimal sindirim ve besin sindirimi için yeterli hidroklorik asit üretmesine yardımcı olur. Ağrıyı azaltan, doğal temizlemeye ve eliminasyona yardımcı olan, baş ağrısını ve eklem ağrısını hafifleten, atık hücreleri temizleyen, sağlıklı bir kalp ve kan basıncı seviyesini düzenleyen potasyumu yüksek miktarda içerir. İltihabı ve stresi azaltan, vücudunuzu güçlü tutmak için sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan C vitaminini de içerir.

Elma sirkesini doğal bir reçete olarak kullanmanın 5 püf noktası:

1.  Elma sirkeli sabah toniği

1-2 çağ kaşığı elma sirkesini 1 bardak su ile karıştırın. Soğuk olmasını istiyorsanız buz ekleyin (Özellikle egzersiz yaptıktan veya uyandıktan sonra uygularsanız yenileyici etkisini görmüş olursunuz) ya da oda sıcaklığında için.

2. Doğal elma sirkesi çayı

Ilık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ve limon ekleyip doğal çay olarak tüketebilirsiniz. Hatta daha da şifalı olması için bir poşet yeşil çay da ekleyebilirsiniz.

3. Elma sirkeli smoothie veya salata

Meyveli smoothie’nize elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Ya da doğal salata sosu olarak da kullanabilirsiniz.

4. Tek içimlik elma sirkesi

Sabahları küçük, tek içimlik olarak elma sirkesi tüketebilirsiniz.

5. Hem sağlıklı hem arındırıcı elma sirkesi

Su, bir limonun suyu, kırmızı biber ve tat vermesi için bir tutam şeker otunu karıştırıp detoks etkisi gören tek içimlik içecek olarak tüketin.

Peki ne kadar tüketmeli?

Bu püf noktalardan birkaçını her gün kullanabilirsiniz. Asla kötü beslenme düzeninizin telafisi olarak düşünüp aşırı tüketmeyin. Sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte her gün bu seçeneklerden birkaçını uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi, kanımızla reaksiyona girdikten sonra vücudu alkalize etse de doğası gereği asidiktir ve çok fazla tüketilince rahatsızlık verebilecek kadar da güçlüdür. Bu nedenle çoğu doğal ilaçta olduğu gibi az miktarda yeterli olacaktır.

Mutlaka iyi bir elma sirkesi kullandığınızdan emin olun!

Elma sirkesi alıp mucizelerinden faydalanmak istiyorsanız, mutlaka üzerinde “sirke anası” denilen tabakaya sahip, pastörize edilmemiş ve doğal olanını tercih etmelisiniz. Bu tabaka, fermantasyon sırasında gelişen ve şifai yararlarının göstergesi olan organizmadır.

Kaynak: One Green Planet

Editör Notu: Bu püf noktalar/tarifler kişiden kişiye değişip farklı tepkilere neden olabilir. Önerileri hekiminize danışmadan uygulamayın.