Okuma süresi: < 1 dakika

Alman Federal Çevre Bakanı Barbara Hendrich, eski telefonların ve televizyonlarının çöpe atılmaması için yasa tasarısı hazırladı. Bu hafta Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek tasarıya göre üretici firmalar eski ürünleri geri almak zorunda.

Alman Federal Çevre Bakanı Barbara Hendrich, eski telefonların ve televizyonlarının çöpe atılmaması için yasa tasarısı hazırladı. Cihan Haber Ajansı‘nın haberine göre; bu hafta Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek tasarıyla, üretici firmalar eski ürünleri geri almak zorunda kalacak. Böylece eski elektronik cihazların tekrar değerlendirilmesi sağlanacak.

Hendrich’in hazırladığı tasarıyla, 400 metrekare üzerinde satış mağazası olan işyerleri eski cihazları geri almakla yükümlü hale getirilecek. Cep telefonları ve televizyonların çöpe atılması yasaklanacak ve tüketici eski telefon ve televizyonu geri verirken faturasını göstermek zorunda olmayacak.

Almanya’nın en büyük geri dönüşüm şirketi Alba, yasa tasarısını memnuniyetle karşıladığını ve böylece birçok eski elektronik cihazın çöp kutusu yerine geri dönüşümle değerlendirileceğini açıkladı. Bakanlığın hazırladığı yasa tasarısıyla eski cihazlardaki değerli parçaların tekrar kullanılması sağlanacak.