Okuma süresi: 2 dakika

Daha önceki haberimizde otizme sebep olduğu bilim insanlarınca ortaya çıkarılan Monsanto’nun Roundup tarım ilacından ve Monsanto’nun “Tarım ilacımız zararlı değildir” şeklinde karşı çıkışından bahsetmiştik. Monsanto’yu savunan Dr. Patrick Moore kendisiyle yapılan söyleşide “Bir bardak Roundup içseniz bile size zarar vermez” iddiasında bulununca bakalım neler olmuş.

Roundup çok etkili bir tarım ilacıdır; ama aynı zamanda içeriğinde bulunan glifosat, zararları çok tartışılan ve kanserojen olduğu da bilimsel açıdan desteklenen bir bileşiktir. Ne hikmetse Monsanto bunu kabul edip uyguladığı tarım ilacını değiştirme yoluna gireceğine, hala ilacın insan sağlığına zararsızlığını savunmaktadır.

Monsanto ile resmi bir bağı olmadığı bilinen bilim insanı Patrick Moore, Fransız Kanalı Canal+‘da katıldığı bir televizyon söyleşisinde Monsanto’yu savunmak amacıyla, insanların defalarca Roundup’la intihar ettiklerini; ama ölemediklerini, Roundup’un içildiği takdirde bile insan sağlığına bir zarar vermeyeceğini savundu. Bunun üzerine sunucu kendisinden bir bardak Roundup içerek iddiasını kanıtlamasını istediğinde, Moore; “Hayır ben aptal değilim” diyerek programı terk etti.

Patrick Moore
Patrick Moore: “Bir litre glifosat içebilirsiniz ve bu size zarar vermez.”

Şimdi burada aptal biz mi oluyoruz anlayamadım tam. Bir bilim insanı olarak televizyona çıkılıyor ve Monsanto’yu savunmak adına tarım ilacının içilebilecek kadar zararsız olduğu iddiası ortaya atılıyor. Moore’un ne sebeple Monsanto’yu bu kadar bağrına bastığını kesin bir şekilde söyleyecek bilgiye şu an sahip değilim; fakat belki “duygusal” bir takım sebepleri vardır. Anlarsınız ya. Önemli olan bu değil. Sunucu kendisinden böyle bir kanıt istemeseydi, Moore’un sözleri bir bilim insanı olduğu için ciddiye alınabilirdi ve eminim denemek için tarım ilacını içenler bile olurdu. Kendisini buradan kınıyoruz. Bilim insanısın Moore, biz seni ciddiye almayalım da kimi alalım, sen de böyle yaparsan…

Konuşmanın metni ise şöyle, Moore’un sadece iddia ettiği; fakat iddiasını kanıtlamak için hiçbir kanıt öne sürmediği konuşmayı okuyalım;

Patrick Moore: Bir litre glifosat içebilirsiniz ve bu size zarar vermez.

Canal+: İçmek isterseniz, bizde biraz var. 

PM: Tabii memnun olurdum; ama pek de değil, yine de içsem zarar görmeyeceğimi biliyorum.

Canal+: Öyle diyorsanız, elimizde şu an biraz var.

PM: Hayır, hayır. Ben aptal değilim. İnsanlar Roundup’la sık sık intihar ediyorlar; ama ölmüyorlar.

Canal+: Hayır, hayır. Hadi gerçekleri konuşalım.

PM: İnsanlara zararlı değil. Hayır, değil.

Canal+: O halde bir bardak glifosat içmeye hazır mısınız?

PM: Hayır, ben aptal değilim.

Kaynak: The Huffington Post