Okuma süresi: 2 dakika

Birleşik Krallık hükûmeti, hint kenevirinin yasallaştırılma olasılığını araştırmak amacıyla ülke genelinde kenevir ile ilgili yasaları hafifletmeyi düşünüyor.

İngiliz Parlamentosu Adalet Bakanı Mike Penning’in duruma karşı olan görüşlerine rağmen dün gece yaptığı oylama sonucu olan 223’e 196’luk kabul oyu oranına bağlı olarak kenevir yasalarının yenilenmesi durumu ile ilgili tartışma kararı aldı. Penning yaptığı açıklamada, tıbbi araştırma yasalarının doğrultusunda hükûmetin bu girişimde çok dikkatli olması gerektiğinden bahsetti.

Penning açıklamasında; “Çok dikkatli olmamız gerektiği düşüncesindeyim. Kanun mevzuatının uygulamadaki bölümleri doğrultusunda deneylerin nasıl yapılacağını ve neden yapılamayacağını iyi düşünmemiz gerek. Mevzuatta kenevirin yasallığı ile ilgili bir kanun olmadığı için halkın yaşam kalitesini ne denli etkileyeceği ile ilgili deneyler yapmamız olası değil” dedi.

Yasa tasarısı ile birlikte Penning, yasallaştırma savunucusu olan birçok milletvekilinden önceki hükûmetlerin keneviri suç saymalarının olayı kontrolsüz hale getirdiği ile ilgili baskı gördüğünden de bahsediyor.

Çalışma Bakanı Paul Flynn yaptığı açıklamada; “Kenevir, 5000 yıl önce milyonlarca insan tarafından denendi ve test edildi. Eğer herhangi bir problem olsaydı bu, uzun yıllar önce görülürdü. Fakat önceki hükümetlerin bu konuyla ilgili korkularından dolayı bu konunun önüne bir duvar çekilmiştir.” dedi.

Eski Liberal Demokrat Sağlık Bakanı Norman Lamb ise parlamento içerisinde bulunan kişilerin yarısının halihazırda kenevir kullanmış bireyler olduğundan bahsetti.

Lamb, durum ile ilgili olağandışı bir riyakârlık olduğunun da altını çizdi. Ayrıca, kıdemli politikacıların gençliklerinde ve yetişkinlik yıllarının başlarında olan kenevir de dahil olmak üzere birçok uyuşturucuyu kullanmaları durumuna gülerek “genç akılsızlığı” yaftasını yapıştırdıklarından bahsediyor.

Lamb açıklamasının devamında birçok parlamento üyesinin ve milletvekilinin kendileri kadar şanslı olmayan çoğu Birleşik Krallık vatandaşının bir sabıka kaydına sahip olmaları ile ilgili vicdanlarının rahat olduğunu da söyledi.

Kaynak: Dazed